Nakladatelství Má Luna: První kniha o menstruaci je vyprodaná a chystáme další

Mezinárodní den menstruace připomíná, jak důležité je mít dobré informace o ženském zdraví, intimní péči i menstruačním cyklu. Menstruace je i jedním z témat, kterých se ve svých knihách dotýká nakladatelství Má Luna, za nímž stojí Ilona Bittnerová.

Nakladatelství Má Luna se specializuje na vydávání knih, které se nebojí otevřít diskusi o ženských tématech a osvětlit kontroverzní nebo tabuizované oblasti života. Vedle toho se aktivně angažuje v podpoře nezávislých autorek, které se ve svých dílech zaměřují na zajímavá a aktuální témata a přinášejí nové a originální přístupy.

Ženství jako dar

Mise nakladatelství Má Luna spočívá v objevování nových perspektiv na ženské otázky, které často zůstávají mimo zorné pole mainstreamových médií. Jaké nové perspektivy chce prostřednictvím vydávání knih předestřít majitelka nakladatelství a zakladatelka blogu Kalíšek.cz Ilona Bittnerová?

Co bylo impulzem ke vzniku nakladatelství Má Luna? Jaký je příběh jeho zrodu?

Měla jsem připravenou knihu o menstruaci a chtěla ji vydat. Věděla jsem, že ji chci prodávat hlavně na svém e-shopu s menstruační hygienou Maluna.cz, a když jsem si spočítala, na kolik by mě vyšlo vydat ji přes cizí nakladatelství, založila jsem raději vlastní. Takže první impulz byl veskrze praktický, ale protože jsem z knihovnické rodiny a knihy miluji, dál už to šlo všechno snadno.

V dnešní době zahlcení onlinem a sítěmi spousta lidí nečte jako dřív, přesto ti dává smysl vydávat knihy. Proč?

Řídím se vždycky spíš srdcem než statistikami a nechávám se ovlivnit mým osobním pohledem na svět i v otázkách byznysu. Jednoduše řečeno "já čtu knihy, určitě i ostatní je čtou". :) Před lety sice byly obavy, že tištěné knihy budou zcela vytlačeny čtečkami, ale zatím se to nestalo. Lidi prostě mají rádi tištěné knihy, někomu se v nich čte mnohem lépe a někomu vyhovuje to, že jsou hezké, ať už je to dáno obálkou, ilustracemi nebo třeba kvalitním papírem. Navíc naučnou knihu je mnohem praktičtější mít tištěnou, můžete se snadno vrátit k pasážím, které zrovna potřebujete.

Dobrým příkladem mohou být knihy o menstruaci a dospívání pro děti, kterých má Maluna v nabídce vždy několik. Tento typ knihy si můžete prohlížet se svou dcerou a pomoci jí s pochopením všeho, co se tam píše. Ona si ji pak může znovu otevřít, aby se ujistila, jak věci fungují, když to bude potřebovat.

Který titul z těch, které už nakladatelství vydalo, tě nejvíc těší nebo ti přijde nejvíc důležitý?

Nemůžu vybrat jeden, protože je mám ráda všechny. První kniha o menstruaci je už vyprodaná a připravujeme další. Téma knihy Matky, které neumí milovat, je zas úplně jiné, ale také nesmírně důležité, protože se o něm moc nemluví nebo je bagatelizováno. Naše nejnovější kniha Sex po šedesátce je prostě "must have" pro všechny ženy, které mají obavy, jak to s jejich oblíbenou zábavou bude, až budou starší. A i těch, které si k požitku ze sexu nenašly tu správnou cestu a nechtějí to vzdát.

Samostatnou kapitolou jsou pak knihy, které jsem vydala pro někoho. Velmi si vážím spolupráce s Janou Pechlátovou, která se rozhodla vydat svůj srdcový projekt Země Altairu přes mé nakladatelství. Díky nedatovanému diáři Panna, Matka, Stařena jsem poznala Kristýnu Urbanovou, jejíž znalosti historie, překrásné obrazy a spiritualita mě nepřestávají inspirovat.

Jaké máš s nakladatelstvím plány do budoucna? Je nějaký titul, který toužíš vydat?

Momentálně pracujeme na tématu menstruace a plánujeme jednu nebo více publikací vlastních. Také mám rozjednáno několik knih ze zahraničí týkajících se cyklu, tam uvidím, co z toho bude dávat smysl finančně a co budeme muset vyřadit. U zahraničních knih je totiž oproti vlastní publikaci potřeba zaplatit práva za knihu a překlad, což někdy knihu zdraží tolik, že nemá smysl do toho jít. A nesmím zapomenout také na projekty s mými kamarádkami, kde se jedná o knihy týkající se ženského cyklu a zdraví. Ty jsou teď v procesu dva.

Ptáte se, co je to MHD? Mezinárodní den menstruační hygieny!

Ilona Bittnerová
Ilona Bittnerová
Zakladatelka nakladatelství Má Luna

Ilona Bittnerová je podnikatelka, která založila menstruační e-shop Maluna.cz a kreativní síla stojící za nakladatelstvím Má Luna. Její zájem o literaturu a kulturu ji vedl k založení tohoto nakladatelství, které se specializuje na vydávání inspirativních knih, které osvětlují témata jako osobní rozvoj, ženství a zdravý životní styl. S nadšením podporuje autory, kteří sdílí své příběhy a poznatky s čtenáři. Kromě své práce v nakladatelství působí Ilona jako CEO menstruačního e-shopu a tohoto blogu a aktivně se věnuje svým mateřským povinnostem.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

V sexu jde o víc než o erekci a orgasmus. Bestseller Sex after sixty vychází v češtině

Lákají vás neznámá území? Sexuální život lidí "dříve narozených" takovou neprobádanou krajinou je. Francouzská psycholožka a psychoterapeutka Marie de Hennezel tabuizované téma poctivě zmapovala, probrala se sexuology i filozofy a dokonce vyrazila na kurz tantry. V knize Sex po šedesátce nabízí inspirativní příběhy osvobozené, pomalejší sexuality, ve které jde především o spříznění duší - a orgasmus přichází, když "netlačíte na pilu". Zato to může být ten nejlepší orgasmus vašeho života...

Ilona Bittnerová pro Heroine: Vše, co jste chtěla vědět o menstruaci

"Kamarádce bych poradila vyzkoušet všechny menstruační pomůcky, které ještě nezkusila," říká Ilona Bittnerová, majitelka e-shopu Maluna a zakladatelka blogu Kalíšek.cz, v rozhovoru pro časopis Heroine. Ženám radí, aby se nebály experimentovat, protože rozhodně platí, že v různých životních fázích preferujeme jinou pomůcku. Dozvíte se také, proč mají ženy po porodu rády menstruační houbičku a jaké jsou zkušenosti s menstruačními kalhotkami.

Lenka Blažejová, autorka Mojí rudé knížky: Internet citlivý přístup rodiče nenahradí

"Tak jako se někdy opozdí menstruace, tak i křest," vtipkuje grafička a výtvarnice Lenka Blažejová. Moje rudá knížka, která už se úspěšně prodává, bude pokřtěna 28. 5., na Mezinárodní den menstruace. "Když jsem dospívala, vše spojené s menstruací bylo tabu a děsivé a přišlo mi potřeba to odlehčit a přetavit do hravé Mojí rudé knížky," říká autorka. Knížky jí k seznámení s cyklem přijdou jako skvělý nástroj, protože jdou číst společně i o samotě. Řeč byla i o Cítě, jejím novém díle o křehkosti a jinakosti introvertů. Cíťu čtou děti i dospívající, pracují s ní psychologové. Byla nominována v soutěži Zlatá stuha.

Menstruační literatura

Název článku by přesněji měl znít: Menstruační literatura pro dívky, ženy (a také pro muže!). Na našem menstruačním blogu nesmí chybět zmínka o důležitých knihách, které se zaobírají tématem menstruace. Pojďme si jednotlivé knihy představit a říct si, proč stojí za přečtení a za kousek místa ve vaší knihovničce.