Oddalování menstruace

Vychází vám menstruace přesně na dovolenou? Uvažujete o pilulkách na její posunutí? Gynekoložka Katka Kneiblová nepatří mezi příznivce oddalování menstruace gestagenovými léky, přesto je denně s respektem předepisuje. Zdánlivě "technickou" záležitost nahlíží v širších souvislostech vztahu k vlastní cykličnosti. Přečtěte si o výhodách a nevýhodách oddalování menstruace, díky Katčiným otázkám si ujasníte, co je pro vás priorita a co potřebujete.

S nadcházející plavkovou sezonou je to více než aktuální téma. Léky k oddálení menstruace se píší celoročně z všelijakých důvodů, ale v létě samozřejmě mnohokrát více. Vlastně téměř denně.

Bohužel v běžné populaci je menstruace vnímána stále jako něco negativního, čím si člověk nechce kazit den, když chce relaxovat na pláži. Pokud je menstruace v našem životě něco nechtěného, je víc než jasné, že nám na dovolenou vyjde, Murphyho zákony fungují vždy a všude.

Oddálení menstruace na dovolenou - ano nebo ne?
Jaké jsou možnosti, když se na dovolené chcete koupat, a ne sedět kvůli menstruaci na pláži?
Zdroj Pixabay.com

Hormonální prodloužení předmenstruační fáze cyklu

Byla jsem tázána, jak že se to tedy dělá a jak to funguje. K oddálení menstruace u žen, které neužívají hormonální antikoncepci, se používají gestageny – tedy hormony druhé fáze menstruačního cyklu. V zásadě skutečně protáhneme tuto část cyklu a nedáme tělu poznat, že skončila a měl by se začít cyklus nový. Nejčastěji používanými léky jsou Norethisteron (Norethisteroni acetat) a Orgametril (Lynestrenol). Oba mají pár kontraindikací, jako je třeba žilní trombóza, rakovina prsu, akutní onemocnění jater, kojení. Je jasné, že tím pádem jsou oba tyto léky použitelné pro většinu zdravých žen. Tímto způsobem lze menstruaci oddálit i o několik týdnů. Ale jako vždy a u všeho, je efekt a benefit velmi individuální.

Ženy, které vnímají menstruaci jako prokletí a prožívají ji velmi těžce, mají bolesti a otravuje je celý svět, po tomhle řešení kvůli dovolené jistě rády sáhnou. Než se tak ovšem stane, je potřeba se zamyslet nad celým problémem:

Je opravdu menstruace takové prokletí?

  • Pokud ano, rozumím potřebě ji oddálit, ale výhledově by bylo fajn se nad svým přístupem k menstruaci zamyslet. Anebo alespoň lépe plánovat dovolenou – já vím, vždycky to nejde, zvlášť pokud je v rodině více žen a nejsou sladěné.

To, co mi vadí, jsou bolesti?

  • Já vím, že analgetika nejsou oblíbená, ale máme-li porovnat variantu zobnout růžovou tabletku anebo posouvat cyklus, vidím menší chemičnost v růžové tabletě.

To, co mi vadí, je vytékající krev?

  • Nejsou tu řešením tampony nebo kalíšek? Já se jen ptám…

Vadí mi to, že mě celý svět štve a nemám náladu na lidi?

  • A je to opravdu vázané na tu fázi, kdy již menstruuji, nebo se to objevuje i dříve? Často totiž ženy přijdou s tím, že mají podivné pnutí v břiše a náladu pod psa před menstruací – to je to období, které si chci na dovolenou vybrat? Pokud přesto fakt nechci u moře menstruovat, pak je potřeba plánovat a eventuálně oddálit krvácení o cyklus dříve…

Prostě to nechci u moře a na dovolené řešit?

  • V pořádku, každého volba. Jen – není dovolená právě ta chvíle, kdy se mohu sama sobě věnovat a pořádně se opečovat?

TIP od žen z redakce Kalíšek.cz: Pokud se rozhodnete neoddalovat menstruaci, můžete využít kromě tamponů
či kalíšku také menstruační plavky. Hodí se při slabší menstruaci. Všechny informace najdete tady.

Oddalovat, nebo neoddalovat?

Ano, já nejsem příznivcem oddalování menstruace, to je z předchozích řádků jasné. To množství předepsaných Norethisteronů mě mrzí, ale respektuji, že spousta žen to má jinak. Já při tomhle hraní si s cyklem vnímám jistou neúctu vůči sobě samotné, neochotu podstoupit jisté nepohodlí a snahu nenechat se vlastním tělem ovlivňovat. My ženy jsme zkrátka cyklické, patří to k nám a bylo by lepší to přijmout jako fakt a nebojovat s tím. Přesto jsem si vědomá toho, že jsou situace, kdy se menstruace opravdu nehodí, a je moc dobře, že si s tím umíme poradit. Jen by to asi nemělo být bráno jako úplně všednodenní věc.

A co babské rady? Pohledala jsem a našla jsem jich po netu velkou hromadu. Že všelijaké bylinky ovlivňují náš cyklus, je jasné, princip bude ovšem stále stejný a výsledek nejistý. Tuhle cestu by si asi měla žena vyzkoušet dříve, než bude posunutí menstruace potřeba, aby věděla, že svůj způsob našla.

A co dívenky? Pokud již žena, třeba ještě malá, menstruuje pravidelně, pak bude její cyklus reagovat i na tyto podněty. Jen tím opět od nás dostává informaci o tom, že je v pořádku a v klidu přehazovat si krvácení podle potřeby.

Držím nám všem palce, ať si léto užijeme co nejvíce. S posunem menstruace anebo bez něj, každá podle svého gusta!

katerina_kneiblova
MUDr. Kateřina Kneiblová
gynekoložka a autorka projektu Gynopsychosomatika

Máma dvou dětí a lékařka s 14letou praxí z gynekologické ambulance, kde spojuje respekt k ženám a jejich přáním s pohledem západní medicíny. V poslední době se věnuje osobním konzultacím na gynekologická témata a hledáním té správné léčebné cesty pro každou ženu "na míru". Ráda pracuje se ženami, které se o svůj zdravotní stav zajímají a nebojí se přímé komunikace.

Ráda se usmívá, ráda sportuje, nerada se dohaduje. Svůj volný čas tráví na vodě, na zahradě nebo čtením.

gynopsychosomatika.cz

Externí autorka
Autorka článku

Některé z našich článků popisují velmi intimní zkušenosti a proto jejich autorky nechtějí být pod textem podepsány. Jiné nám třeba přispějí jen jednou a proto u nás nemají svůj vlastní profil, ale pod článkem najdete jejich medailonek. Všechny takové příspěvky najdete pod tímto profilem. Pokud byste také ráda přispěla zajímavou zkušeností nebo svými znalostmi v oboru gynekologie, čínské medicíny, jógy apod., neváhejte a napište nám na info@kalisek.cz!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

K vodě už nemusíte jen s tamponem nebo kalíškem. Jak fungují menstruační plavky?

Menstruační plavky? Zní to trochu bláznivě, v každém případě však převratně. Vždyť plavání v době menstruace máme všechny spojené s nutností použít tampon. Případně kalíšek nebo menstruační houbičku. Ženy, které nemají rády pomůcky, co se zavádí dovnitř, pak měly ve svých dnech s koupáním utrum. Menstruační plavky by to mohly pohodově vyřešit. Pojďte se s nimi seznámit.

Gynopsychosomatika: Gynekoložka Katka Kneiblová hledá s ženami léčbu "na míru"

O svém projektu Gynopsychosomatika jako prostoru, kde se dají gynekologické problémy řešit nad rámec rychlé prohlídky v ordinaci, nám povídala gynekoložka Kateřina Kneiblová. Ženám na konzultacích pomáhá hlouběji pochopit tu kterou gynekologickou diagnózu a poradit se o alternativních možnostech léčby. Řeč byla i o endometrióze, vlivu neřešených stresů na naše zdraví či praktikování volné menstruace, které mnohým Katčiným pacientkám ulevilo od menstruačních bolestí.

Plavání během menstruace

Koupání během menstruace? "To snad ne, to ses zbláznila. To nejde, protože... To se nesmí, protože..." Připomíná vám to něco? Nebo si dokonce myslíte, že plavání a koupání během menstruace je opravdu nevhodné či zakázané? Představíme vám několik mýtů, které ohledně tohoto tématu ve společnosti kolují, a na závěr vyzpovídáme i gynekologa.