Co děláte 17. září? Což takhle spojit příjemné s užitečným a udělat něco pro dobrou věc? Přijďte do Kasáren Karlín na Fragile Like a Bomb a podpořte Ciociu Czesiu, organizaci, která pomáhá ženám z Polska řešit nechtěná těhotenství. Benefičním festivalem slaví Ciocia Czecia své druhé narozeniny a nebude chybět panelová diskuse se zahraničními hosty, workshopy, hudba česká i polská ani jedinečná afterparty. Přečtěte si rozhovor s Katarzynou Byrtekovou, spoluzakladatelkou Ciocii Czesii, a dozvíte se o práci organizace a situaci v Polsku víc.
"Situace je špatná. Legální potrat je možný, jen když je těhotenství výsledkem znásilnění nebo incestu nebo vážně ohrožuje život ženy. Nálada ve společnosti je úplně jiná než to, co prezentuje vláda. Přes 80 procent lidí je proti zpřísnění zákona z října 2020. Přes 60 procent je pro legální interrupci bez podání důvodu do 12. týdne. Situace se za současné vlády určitě nezmění, ale jsme si jisté, že je to jen otázka času a ženská práva budou respektována," říká v rozhovoru Katarzyna Byrteková, jedna ze zakladatelek organizace Ciocia Czesia. Do té doby, než nastanou lepší časy - a že to bude běh na dlouhou trať... - můžete poradenskou a podpůrnou činnost týmu Ciocia Czesia podpořit. Ideálně účastí na jejich benefičním festivalu Fragile Like a Bomb, který se koná v sobotu 17. září v Kasárnách Karlín v Praze. Veškeré prostředky získané prodejem vstupenek, merche, lístků do tomboly a občerstvení budou použity na finanční podporu lidí, kteří se obracejí na Ciociu Czesiu pro pomoc s bezpečnou a legální interrupcí v České republice.
Co můžete na festivalu zažít a jak přesně pomáhá Ciocia Czesia ženám v nelehké životní situaci, popisuje v rozhovoru Katarzyna Byrteková, Polka žijící v Česku.
Můžete čtenářkám představit, kdo jste?
Ciocia znamená teta, někdo z rodiny, co vždycky uvaří čaj, podpoří, vyslechne. Czesia je zkrácená verze polského jména Czeslawa a evokuje to, že fungujeme v Česku. Nejsme jediné tetičky v Evropě. Ve Vídni funguje Ciocia Wienia, v Berlíně Ciocia Basia.
V Polsku platí nejstriktnější, spolu s Maltou, zákon ohledně potratů. Už léta ženy v nechtěném těhotenství musí cestovat do zahraničí na bezpečný a legální potrat. Situace se zhoršila na konci předloňského října, odkdy potrat nemohou podstoupit ženy, jejichž plod má patologické vady. Stalo se to na konci října 2020 a na vlně protestů a vzpoury vznikl i náš kolektiv. Všechny členky kolektivu dělají tu práci ve volném čase a bez finančního ohodnocení. Naše každodenní práce je odpovídání na maily a v 95 procentech případů je to informování o možnostech, které mají osoby v nechtěném těhotenství.
Jak ženám pomáháte?
Hlavně se jedná o informace, jsme takové informační středisko. Sdílíme, jaké mají možnosti, například objednání prášků domů, co obnáší cesta do Česka nebo do jiných zemí. Často je to i psychická podpora. Nejsme psycholožky, ale jsme schopné odkázat, na koho se žena může obrátit, a běžně dáváme takovou lidskou podporu - ženy vědí, že je nikdo nesoudí, ale podporuje a respektuje jejich rozhodnutí.
Zákrok stojí 13 000 až 30 000 Kč. Pokud se na nás obrací někdo v těžké finanční situaci, tak jsme schopné celý zákrok nebo jeho část uhradit. I když v poslední době nám dochází peníze ze všech sbírek, a proto pořádáme benefiční festival Fragile Like a Bomb. 100 procent peněz ze sbírek jde na konkrétní pomoc ženám. Celý provoz kolektivu je nula korun.
Předpokládám, že na důvody interrupce se neptáte. Máte představu, jaký typ žen do Česka za interrupci míří?
Ano, neptáme se, i když dost často důvod lidé sdílí. Neptáme se ani na věk, ale víme, že jsou to osoby v různém věku. Stereotyp je, že potrat potřebují jen nezodpovědné teenagerky, přesto často jsou to ženy, které už dětí mají, a další nechtějí. Samozřejmě motivace z embryopatologických důvodů je jiná, je to po 12tt, kdy se objeví velmi vážná vada. Plod odumře v děloze nebo hned po porodu nebo bude dítě vážně handicapované. V tom případě jsou to lidé, kteří o dětech sní.
V Polsku se o vás ví? Jak obtížné je pro Polky dozvědět se o vaší existenci? Hází vám někdo klacky pod nohy? Je vaše činnost svým způsobem tajná?
To, co děláme, je legální, i kdybychom to dělaly na území Polska. Část členek kolektivu vystupuje v médiích a naším cílem je i detabuizace interrupcí, takže určitě nefungujeme tajně. Ženy o nás ví z internetu, např. z webovek, z fb skupiny, fóra nebo z médií, od organizace Aborcyjny Dream Team. V Česku se novináři, spolky a organizace hodně zajímají o naši práci. Daly jsme přes padesát rozhovorů, účastnily se debat a festivalů.
V reakci na současnou politickou situaci v Polsku, která ženám znemožňuje svobodný přístup k potratům, spustil kolektiv Ciocia Czesia novou komunikaci. Její první exekucí je prodej ramínek — symbol nebezpečných domácích potratů, které jsou pro ženy nejzazší možností při nechtěném těhotenství. Drátěná ramínka, přebarvená na jasně červenou barvu a doplněná informativní visačkou s QR kódem, budou prodávána u partnerů kampaně Freshlabels a NeverEnough za cenu deseti tisíc korun za kus. Právě to je přibližná cena jedné interrupce v Česku.
Podpořit finančně můžete Ciocia Czesia také na webu znesnaze21.cz.
Jaká je nyní situace v Polsku - legislativně, ale i co se nálady ve společnosti týká?
Situace je špatná. Legální potrat je možný, jen když je těhotenství výsledkem znásilnění nebo incestu nebo vážné ohrožuje život ženy. Nálada ve společnosti je úplně jiná než to, co prezentuje vláda. Přes 80 procent lidí je proti zpřísnění zákona z října 2020. Přes 60 procent je pro legální interrupci bez podání důvodu do 12. týdne. Situace se za současné vlády určitě nezmění, ale jsme si jisté, že je to jen otázka času a ženská práva budou respektována. Ke zlepšení se angažovalo celé Polsko. Pod občanským návrhem zákona Legalna Aborcja bylo přes 200 tisíc podpisů, ale nebyl schválený.
Kolika žen se téma interrupce týká?
Oficiálně kolem 1000 žen ročně, reálně 80 až 150 tisíc, jsou to odhady neziskovek.
Máte přehled o situaci v Česku? Jaké nálady převládají? Ať už ve vládě, tak mezi lidmi.
Ve Česku se naštěstí bere interrupce jako něco normálně dostupného. Zesiluje ale lobby spojená s Hnutím pro život, které je napojeno na jiné organizace, jako je polské Ordo Iuris. Máme konzervativní vládu. Zatím zpřísnění není na obzoru, ale nevsadila bych se, že nikdy nebude.
Blíží se vaše akce Fragile like a bomb. Pozvete naše čtenářky? Jací jsou nejzajímavější hosté? O čem se bude diskutovat v panelových diskusích a co tyto diskuse mají přinést? Jak probíhal první ročník loni?
Náš festival bude boží, moc se na něj těšíme. Vykopneme ho vážněji, tzn. debatou, které se zúčastní mezinárodní hostky. Potom budou probíhat dva workshopy sebeobrany pro ženy, hlavně zaměřené na catcalling a slovní násilí. Workshopy povede Konsent a Moderní sebeobrana. Odpolední program pokračuje koncertem Josefiny Dusk z CZ a Mala Herba z PL. Potom se z Kasáren Karlín přesuneme do Bike Jesus na afterparty, jejíž program připravil kolektiv Bukolika.
Kromě toho bude na festivalu jídlo od Food Not Bombs, tombola a merch - šály a ponožky. Pokud někdo má 17. 9. už jiné plány, může nás podpořit tady.
O tom, co dělá Ciocia Czesia a jak ji můžete podpořit, jsme psali také v tomto článku.
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!