Polská potratová legislativa je z nejpřísnějších v Evropě. Právo na ukončení těhotenství mají jen ženy, které otěhotněly při znásilnění či incestu nebo ty, pro něž je těhotenství život a zdraví ohrožujícím stavem. Navzdory nejrozsáhlejším občanským protestům za ženská práva za poslední dekádu se nic nemění, dosažení spravedlivějšího přístupu k interrupcím bude zřejmě běh na dlouhou trať. Iniciativa Ciocia Czesia pomáhá lidem z Polska získat spolehlivé informace ohledně možnosti podstoupit bezpečnou a legální interrupci v Česku. Podpoříte ji?
Iniciativa Ciocia Czesia, založená polskými aktivistkami žijícími v Česku, se snaží pomoci polským ženám, které uvažují o potratu, ale ve své zemi ho nemohou kvůli rozhodnutí tamějšího ústavního soudu z října 2020 podstoupit. Rozsudek, který nabyl platnosti 27. ledna 2021, totiž učinil potraty v Polsku téměř zcela ilegálními. I přes rozsáhlé společenské protesty je Polsko společně s Maltou jedním ze dvou členských států Evropské unie, které potraty v podstatě zakázaly. Interrupci je možné legálně provést pouze v případech, kdy je těhotenství výsledkem znásilnění, incestu (a v případě přerušení těhotenství, které začalo v důsledku trestného činu, je nutné vyjádření prokurátora...) nebo pokud plod ohrožuje život a zdraví matky. Polské ženy tak musí donosit a porodit i dítě bez šance na jeho přežití po porodu - ani ženy nosící vážně poškozený plod nemají na potrat právo.
Ciocia Czesia (Česká teta) primárně informuje o možnostech, které v Česku na rozdíl od Polska jsou. "My děláme stoprocentně poradenskou činnost. Nezprostředkováváme potraty přímo, nemáme k tomu žádné smlouvy nebo něco podobného. Ženy se na nás například obrátí s tím, že potřebují poradit, co mají dělat. My jim řekneme, jaké mají možnosti, a ony se potom samy rozhodnou. Buď si objednají prášky přes internet, nebo se rozhodnou, že přijedou do Česka. S tím, že si to potom už zařídí samy. Radíme jim ale v průběhu celé té cesty," popsala činnost organizace pro Aktuálně.cz jedna z jejích zakladatelek Katarzyna Byrteková. A ženám pomohou i v týdnech následujících po interrupčním zákroku: "Stávalo se nám, že gynekologové v Polsku směrem k těmto ženám na vyšetřeních nepříjemně moralizovali. Založili jsme proto databázi polských lékařů, o kterých víme, že jsou profesionální a ženy u nich nemusí riskovat, že si z pozákrokových kontrol odnesou nějaké trauma."
Podpořte Ciociu Czesiu ve fundraisingové kampani
Tým Ciocia Czesia, který organicky vznikl z rozhořčení a pocitů hněvu, nespravedlnosti a bezmoci nad situací v Polsku a který měsíčně pomůže více než stovce žen, se v roce 2020 dostal na seznam osobností roku 2020 ze střední a východní Evropy a ze zemí Balkánu, který vydala nevládní organizace Balkan Investigative Reporting Network (BIRN). Práci "České tety" můžete ocenit i vy - tím, že přispějete v jejich fundraisingové kampani.
Finance jsou totiž problém. Pro chudší Polky může být cesta za interrupcí do Česka nákladná, musí si zaplatit všechny výdaje spojené s cestováním a ubytováním, a hlavně tu nemají zdravotní pojištění. Kromě toho si některé musí vzít v práci volno. V době koronavirových opatření se k výdajům přidávaly ještě úhrady za PCR testy apod. Pro ženy, které si nemohou vše související se zahraničním interrupčním zákrokem finančně dovolit, se tak snaží skupina Ciocia Czesia vybrat peníze.
"Financování zákroků děláme napřímo. S klinikami to máme domluveno tak, že nám pošlou fakturu, takže platíme rovnou zdravotnickému středisku. Určitě neposíláme peníze ženám na účet. To by mohlo být v Polsku interpretováno různě, například jako pomoc s potratem, a to už není legální," upřesnila Katarzyna Byrteková pro Aktuálně.cz.
Smutná realita 21. století uprostřed Evropy
- Mají ženy právo rozhodovat o svém těle a životě?
- Mají na ukončení těhotenství právo ženy jako Izabela a Agnieszka, které vinou přístupu polských lékařů zbytečně zemřely?
- Připadá vám, že by vlády (a muži v sutanách v pozadí) měly řešit něco užitečnějšího než omezovat základní svobodu žen historickými regresy a dělat z intimního a reprodukčního života žen politikum?
Pokud jste si na otázky odpověděli kladně, podpořte Ciociu Czesiu. Stejně jako Ilona Bittnerová, majitelka e-shopu Maluna.cz a zakladatelka blogu Kalíšek.cz, která organizaci přispěla 10 000 korun se slovy: "Za všechny ženy z Maluny díky za to, co děláte. Je neuvěřitelné a velmi smutné, jakým překážkám musí čelit ženy v Evropě ve 21. století. Rozhodnout se pro potrat a podstoupit ho není pro žádnou ženu jednoduché. Není ale možné brát ženám možnost rozhodovat o vlastním těle a nutit je do role matek, když jimi být nechtějí nebo ze svých osobních důvodů jimi být nemohou."
Fragile Like a Bomb Festival
Pokud vás téma pomoci ženám, na které těžce dopadl polský potratový zákon, zajímá, přijďte na benefiční festival FRAGILE LIKE A BOMB v sobotu 17. září 2022 do pražských Karlínských kasáren, oslavte s Ciociou druhé narozeniny a přispějte na dobrou věc. Veškeré prostředky získané prodejem vstupenek, merche, lístků do tomboly a občerstvení budou použity na finanční podporu lidí, kteří se obracejí na Ciociu Czesiu pro pomoc s bezpečnou a legální interrupcí v České republice. Nebude chybět panelová diskuse, workshop Konsentu, Moderní sebeobrany, koncert a afterparty v Bike Jesus a u stánku Knihovny Jiřiny Šiklové si navíc budete moci koupit skvosty feministické literatury vyřazené z jejich fondu - i tím přispějete Ciocii Czesii.
Zdroje: wave.rozhlas.cz, seznamzpravy.cz, amnesty.cz, aktualne.cz, znesnaze21.cz
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!