Menstruační volno ve Španělsku. Podpora žen, nebo znevýhodnění na trhu práce?

Španělsko bude možná první evropskou zemí, která umožní ženám čerpat takzvané "menstruační volno". Podporovatelé říkají "konečně, kdyby menstruovali muži, byla by tu možnost takového volna už sto let". Odpůrci varují před tím, že by schválení návrhu bylo diskriminační a ve výsledku by mohlo ženy znevýhodnit na pracovním trhu a udělat jim paradoxně medvědí službu.

Že může být menstruace tak bolestivá, že ženu vyřadí z normálního každodenního provozu, o tom se snad všeobecně ví. Dysmenorea je gynekologický termín pro silné, nadměrné a ostré bolesti v dolní části břicha v době menstruace. Bolesti mohou postihovat i dolní část zad, stehna a sed. Tento velmi nepříjemný stav ženu omezuje v běžném životě a s výkonem mnoha povolání je těžko slučitelný. Velmi silná menstruace může být příznakem endometriózy.

Přestože se více či méně bolestivá menstruace týká mnoha žen, je i v naší české společnosti toto téma stále bagatelizováno.

Menstruační volno ve Španělsku

"Popoháníme feminismus"

Návrh zákona týkající se mimo jiné i placeného „menstruačního volna“ představila v rámci reformy reprodukčního zdraví španělská vláda pod vedením socialistického premiéra Pedra Sáncheze. 17. května ho vláda na svém zasedání schválila. (Mimochodem, tato vláda sestává ze 14 žen a 8 mužů.) Španělská ministryně pro rovnost Irene Montero to komentovala slovy: „Vytváříme zákon, který zajistí, že ženy budou moci žít lépe. Je konec s pracováním v bolesti a za polykání prášků.“ Návrh zákona, který ještě musí projít parlamentem - kde však pravděpodobně nebude předložen k hlasování do konce tohoto roku - vyvolal velkou debatu. Pokud by zákon schválil i parlament, stalo by se Španělsko první evropskou zemí s takovým zákonem.

Navrhovaný zákon by garantoval nejméně tři dny (státem, nikoli zaměstnavatelem) placené nemocenské měsíčně navíc pro ženy, které trpí silnými menstruačními bolestmi, napsaly španělské noviny El País. Na základě lékařského potvrzení by toto menstruační volno mohlo být prodlouženo na pět dní, respektive pracující ženy trpící omezujícími menstruačními bolestmi by měly podle návrhu zákona mít právo zůstat doma tak dlouho, jak potřebují. K určení délky volna bude nutná konzultace s lékařem.

Nový zákon by stál vládu podle odhadů zhruba 23,8 milionu eur ročně.

Španělská reforma reprodukčního zdraví se kromě snah o posílení sexuální výchovy na školách týká i lepšího přístupu k nouzové antikoncepci (pilulce "po") a usiluje rovněž o snadnější cestu k potratům. Zmíněný návrh zákona volá také po zrušení daně z přidané hodnoty v supermarketech na některé dámské hygienické výrobky, jako jsou například tampony a vložky. (Snížení DPH mělo ostatně nastat i v Česku, ale zůstalo u slibů.)

Menstruační volno - PRO a PROTI

Menstruační volno se ukázalo být ve španělském království kontroverzním tématem. Státní tajemnice pro rovnost Ángela Rodríguezová Martínezová musela pro uklidnění rozdmychaných vášní do médií specifikovat termín bolestivá menstruace: „Nemluvíme o nepatrném diskomfortu, ale o vážných symptomech, jako jsou průjem, horečka a velké bolesti hlavy.“

Bolestivá menstruace jako důvod pro pracovní volno?
Bolestivá menstruace jako legitimní důvod pro pracovní volno?

Hlasy pro

  • Menstruace je fyziologický proces, který by měl generovat práva.
  • Španělská odborová organizace CCOO návrh menstruačního volna přivítala s tím, že jde o významný „legislativní krok vpřed“, který uzná dlouho opomíjený zdravotní problém
  • „Kdybychom menstruovali my muži, toto volno by bylo zavedeno před desetiletími. To je ten problém,“ napsal na Twitter Íñigo Errejón, lídr levicové strany Más País.

Hlasy proti

  • Menstruace není nemoc.
  • Zdánlivě protidiskriminační opatření by mohlo vést k diskriminaci. Kritici se obávají, že by nové opatření mohlo ženy na pracovišti stigmatizovat a vést k favorizaci zaměstnávání mužů jakožto "méně problematických" pracovníků. Obavu, že by "riziko menstruačního volna" mohlo ženám ztížit přístup na trh práce, částečně sdílí i Christina Antoñanzasová, zástupkyně tajemníka jedné z největších španělských odborových organizací, která doslova hovořila o "medvědí službě", kterou by se pro ženy přijetí návrhu zákona mohlo stát. „S tímto typem rozhodnutí musí být člověk opatrný,“ řekla.
  • Představitelka španělské Asociace obětí endometriózy popsala agentuře AFP svou obavu, že tento krok povede k „diskriminaci“ žen i přesto, že má za účel jejich práva chránit. „Více než volno potřebujeme uznání našeho handicapu,“ popsala.

Jak je to s menstruačním volnem ve světě

Institut menstruačního volna existuje v několika asijských zemích, ale pozor, mnohde jde o volno neplacené - a mnohde jde o volno spíše deklarované na papíře, než že by ženám bylo reálně dopřáno.

  • Tchaj-wan povoluje jeden den "poloplaceného" menstruačního volna každý měsíc - žena ten den dostane jen polovinu mzdy.
  • V Japonsku je spíše běžná praxe neplaceného volna, zaměstnavatel ženám volno "z menstruačních důvodů" není povinen proplácet.
  • V některých čínských provinciích mohou placené volno čerpat ženy po dobu jednoho či dvou dnů v měsíci.
  • Indonésie má sice možnost placeného volna na první a druhý den menses zakotvenou v zákoně, ale v praxi na to ne všichni zaměstnavatelé hledí.
  • V Jižní Koreji mají ze zákona nárok na jeden den každý měsíc už od roku 1953. Reálná praxe za literou zákona opět pokulhává...
  • V Indii návrh menstruačního volna ani po čtyřech letech neschválili. Dvoudenní menstruační volno mají uzákoněno jen ve východních indickém státě Bihár.

Bolestivá menstruace je problém

Ať už návrh zákona zahrnující i menstruační volno ve Španělsku projde, nebo ne, faktem zůstává, že menstruační bolesti jsou pro mnoho žen obrovský problém, který nelze přijmout jako "úděl ženy". Užitečné informace o endometrióze a také spoustu ženské podpory lze nalézt na stránkách pacientského sdružení ENDOtalks.cz, z. s.

Bolestivé menstruaci jsme se věnovali také v těchto článcích:

Zdroje: Deník N, dw.com

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Zefektivňuje stát boj s menstruační chudobou? Zařadit vložky do strategických hmotných zásob nestačí

Český stát nově zařazuje menstruační vložky jako další ze strategických položek do státních hmotných rezerv. Část těchto hygienických výrobků obdrží na konci listopadu potravinové banky. Loni avizované snížení DPH na menstruační pomůcky se však nekoná a k efektivnímu řešení menstruační chudoby, jaké představuje třeba distribuce menstruačních potřeb do škol, máme stále daleko.

Menstruační bolesti a bezlepková dieta

Může od úporných menstruačních bolestí ulevit bezlepková dieta? Mnohé ženy na sobě vypozorovaly, že ano. Co vlastně způsobuje menstruační bolesti, jak se obvykle léčí a jaký mělo vliv na menstruaci některých žen vysazení lepku, to vše se dočtete v tomto článku.

Studie Green Paper a UNICEF

V loňském roce proběhlo setkání*, na kterém se odborníci z různých oborů věnovali tématu menstruace v širším kontextu. Výsledkem tohoto shromáždění je dokument Green Paper**. Ten popisuje pozadí třídenního shromáždění, klíčové debaty a také potřebné kroky k celkovému zlepšení situace. Rovněž UNICEF*** vyvinulo dokument navazující na toto téma. Zaměřovali se na dívky a jejich prožívání menstruace ve školách a také mimo ni.