Co děláte 15. května? Pokud budete poblíž kampusu brněnského MENDELU, přispějte prostřednictvím dne společenské odpovědnosti hygienickými pomůckami ženám, které čelí menstruační chudobě. Studenti je předají do správných rukou. O projektu jsme si povídali s angažovanou studentkou Eliškou.
Žijete v domnění, že menstruační chudoba je téma třetího světa, nikoli Česka? Omyl. I studenti Mendelovy univerzity v Brně byli překvapeni, když navštívili spolek Vesna a dozvěděli se o poptávce žen v nouzi po menstruační hygieně a o nedostatku pomůcek, které jim je obvykle spolek schopen poskytnout. I proto si studenti jako téma v rámci Dne sociálních podniků a neziskových organizací vybrali menstruační chudobu. O nadcházející akci, kterou můžete také podpořit, jsme si povídali se studentkou ekonomiky a managementu Eliškou.
Proč jste se v rámci dne společenské odpovědnosti, respektive Dne sociálních podniků a neziskových organizací Mendelovy univerzity v Brně, rozhodli podpořit zrovna ženy a dívky ohrožené menstruační chudobou?
Na přednášce jsme se dozvěděli o spolku Vesna skrze naši paní docentku, která nám vnukla zajímavý nápad zaměřit se právě na toto téma. Po bližší komunikaci se spolkem Vesna jsme se pak dozvěděli, že toto zboží je opravdu nedostatkové, a při návštěvě této neziskovky jsme se na vlastní oči přesvědčili, že to tak je. Opravdu měli v poličce jen dva balíčky vložek, přičemž každá žena dostává na příděl jeden balíček na měsíc, takže tyto poslední dva balíčky dostanou ženy, které si pro ně přijdou dřív, a ostatní mají smůlu. Toto zjištění je opravdu alarmující.
V letáčku k akci stojí, že některé ženy a dívky si nemohou dovolit vložky a tampony z finančních důvodů, a proto musí během svých dnů zůstávat doma. Spousta lidí žije v domnění, že tohle se děje možná v Africe, ne v Česku. Máte představu, kolika žen a dívek se to týká? O rozsahu menstruační chudoby v ČR existují spíše odhady než jasná čísla...
Toto jsme si upřímně mysleli i my, dokud jsme o tom nezačali zjišťovat něco víc. Číslo nedokážu říct, ale určitě to bude několik set tisíc v Česku. Z rozhovoru s paní z Vesny si o tyto potřeby žádá opravdu hodně žen a ty většinou ještě mají doma dívky, které je potřebují také. Takže měsíčně se to může pohybovat okolo tisíce žen ve spolku Vesna, které si o tyto produkty žádají. Přičemž většina se stydí si o ně říct nebo si je vzít z poličky, kde je mají k dispozici. Takže to číslo může být i daleko větší.
Kdo za vámi organizovanou pomocí stojí a jak budete distribuovat vybrané hygienické pomůcky k ženám, které je potřebují?
Tento projekt pořádáme v rámci našeho univerzitního předmětu Společenská odpovědnost a udržitelnost organizací, kde jsme vytvořili tým o čtyřech lidech ve věku 20–22 let. Potom máme oporu ze strany našich pedagožek, kterým se náš projekt velice líbí a i ony si uvědomují důležitost této sbírky, a také fakulty, která nás podporuje v rámci propagace. Vybrané hygienické potřeby poté sami odvezeme spolku Vesna, kde si už pak sami určí jejich distribuci ženám v nouzi.
Heslem vaší sbírky je "Každá vložka se počítá". Je tedy vítaná dámská hygiena všeho druhu? Jednorázové vložky, tampony... A co opakovaně použitelné pomůcky typu menstruační kalíšek, látkové vložky či menstruační kalhotky?
Každá vložka se počítá, to je spíše takové motivační heslo. Studenti a veřejnost však mohou přinést jakoukoliv ženskou hygienickou pomůcku, přičemž spolek nás informoval, že můžeme vybírat vložky či tampony i po jednom kuse. Budeme však preferovat, aby lidé donesli ideálně celý balíček, za který si pak budou moct vzít sladkou odměnu.
Opakovaně použitelné pomůcky jsou již hodně nákladné, nicméně máme sjednaných pár spoluprací s ekologickými značkami, jako je Maluna, Snuggs, p&g, Breberky, Ecomodi, které nám jich pár pošlou, takže tyto pomůcky budeme zajišťovat spíše my. Také nás finančně podpořil Lidl a ještě jsme v čekačce na Dobro-druhy od Nadace Via.
"Je báječné, když si ženy navzájem pomáhají. Tento projekt mě opravdu potěšil, proto ho také Maluna.cz podpořila darem 100 kusů látkových vložek. Proč zrovna látkové vložky? Tato pomůcka je opakovaně použitelná, snadno pratelná a může ji používat každá žena (nezáleží na velikosti jako u menstruačních kalhotek).
V diskuzích o menstruační chudobě se často setkávám s nápadem, aby všem těmto ženám v nouzi byly distribuovány menstruační kalíšky. Proč je ale tento nápad špatný?
- Ne každá žena chce / může používat pomůcku zaváděnou dovnitř.
- Každá žena potřebuje specifickou velikost kalíšku a je někdy těžké ji najít - špatně zvolená velikost způsobuje bolesti nebo kalíšek protéká.
- Hygienická situace některých ženy v nouzi neumožňuje používání kalíšku - nutnost vždy si dobře omýt ruce a mít pomůcku kde sterilizovat.
Z výše uvedených důvodů se i výrobci menstruačních kalíšků, kteří se angažují v rozvojové pomoci, často uchylují k distribuci jednorázových či látkových vložek."
Ilona Bittnerová, zakladatelka prvního českého e-shopu s kompletním sortimentem menstruačních potřeb Maluna.cz.
Co by podle vás pomohlo v odstranění menstruační chudoby v ČR? Některé země zavedly menstruační hygienu ve školách zdarma, například Nový Zéland. Pilotně se to zkouší i na pár školách v ČR. Přáli byste si volně dostupné tampony a vložky i na MENDELU?
Určitě by bylo super, kdyby školy poskytovaly tyto pomůcky zdarma v rámci studia. Samozřejmě mě pak napadá i varianta, kdy by ženské hygienické potřeby mohl rozdávat i stát na příslušných městských úřadech, kde by si každá žena, která to potřebuje, přišla a dostala by tak od státu balíček vložek. Vím, že je toto sice komplikované, ale určitě věřím, že by si na to stát mohl najít pár peněz, které by mohl obětovat ženám.
Na otázky odpovídala Eliška Marie Cibulková, studentka 3. ročníku ekonomiky a managementu se zaměřením na lidské zdroje na Mendelově univerzitě.
KDY? 15. 5. 2024 v čase 10:00–15:00
KDE? Kampus MENDELU, před budovou Q, Brno
INFO O AKCI? Více o Dni sociálních podniků a neziskových organizací najdete na stránkách MENDELU.
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!