Kdyby muži menstruovali, chtěli by menstruační volno?

Počin jedné tokijské firmy, která v rámci firemních oslav MDŽ nechala své zaměstnance okusit, jak bolí menstruace, znovu připomněl téma možných pracovních úlev pro ženy, které trpí bolestivou menstruací.

Muži pracující v tokijské telekomunikační společnosti EXEO Group si na firemní akci pořádané u příležitosti Mezinárodního dne žen mohli díky speciálnímu zařízení vyzkoušet, jak může bolet menstruace. Zařízení vysílalo elektrické impulzy do speciálních polštářků v oblasti podbřišku a simulovalo křeče, které mnohé ženy pravidelně zažívají během svých dnů. Unikátní přístroj vyvinuli vědci z národní ženské univerzity se sídlem v Nara spolu se startupem Osaka Heat Cool.

"Ženy mají můj respekt"

"Nemohl jsem se pohnout. Bolelo to tak, že jsem nemohl stát vzpřímeně,“ řekl po zkoušce zařízení 26letý Masaja Šibasaki. Ženám projevil obdiv, že s takovou bolestí bojují každý měsíc. „Je opravdu úžasné, jak to ženy dokážou. Opravdu mají můj respekt,“ řekl zaměstnanec.
    
Cílem společnosti EXEO, mezi jejímiž zaměstnanci výrazně převažují muži, bylo vnést do firmy více empatie, pochopení i podporu pro to, aby se ženy nebály čerpat menstruační volno. V Japonsku existuje praxe neplaceného volna, zaměstnavatel ženám volno "z menstruačních důvodů" není povinen proplácet. Japonsko bylo dokonce první zemí, kde bylo zavedeno menstruační volno, a to už v roce 1947. Faktem ale je, japonské ženy se nezřídka bojí si o menstruační volno říct, aby nebyly považovány za méně výkonné. Dle průzkumů si přibližně polovina japonských zaměstnankyň volno nikdy nevezme.

Menstruační volno v Evropě... a v Česku

V evropských zemích došlo ve věci menstruačního volna nejdál Španělsko, které schválilo balíček zákonů obsahující také menstruační volno před rokem, v únoru 2023. A návrh na plošné zavedení menstruačního volna má nyní "na stole" také francouzské Národní shromáždění. Je zavedení menstruačního volna na pořadu dne i v Česku?

„Nejsme ve fázi, která by to umožnila efektivně zavést, aniž by to stigmatizovalo ženy,“ vyjádřila se poslankyně Martina Ochodnická (TOP 09) pro iRozhlas.cz s tím, že česká společnost i politici mají mnoho dluhů vůči ženám a vůči tomu, co provází jejich reprodukční a menstruační zdraví. Přesto by menstruační volno nepovažovala za správný krok.

Menstruační volno by bylo pro smích?
Menstruace a bolesti s ní spojené jsou na pracovišti stále ještě velmi často tabu.

Menstruační volno by bylo pro smích

„V nastavení naší společnosti, a taky podle zmíněných průzkumů (které ukázaly, že polovina dotazovaných souhlasila s nějakou formou úlev z důvodu menstruace, přičemž zásadní otázka to je zejména pro mladé ženy do 27 let, mezi nimi si úlevu přály dvě třetiny, pozn. red.), stále nejsme ve fázi, kdy bychom si připouštěli – čest výjimkám –, že jsou ženy znevýhodněny v době svých period, že jim to může zabraňovat vykonávat nějaké činnosti. Stigmatizace a shození celého tématu by bylo první, co přijde potom, kdybychom s tímto začali,“ myslí si Ochodnická.

Podpora žen při menstruaci v zaměstnání ale může mít podle Ochodnické jiné podoby než možnost volna. „Existuje řada dalších opatření, která je potřeba začít řešit co nejdříve,“ upozorňuje. Zmiňuje například snížení DPH na hygienické potřeby a firemní benefity formou sick days s tím, že k revizi je i celý systém nemocenské, než se pustíme do zavádění menstruačního volna.

Malé lži, rozpaky a nedostatek osvěty

V duchu, že by menstruační volno zřejmě nebylo českou společností dobře pochopeno, se už před časem vyjádřily ženy z projektu Indiánky, který se věnuje osvětě v tématu plodnosti, syndromu polycystických vaječníků, endometriózy a dalších ženských témat, která jsou stále tabuizovaná: „Bolestivá, až nesnesitelná menstruace trápí v první řadě ženy s endometriózou, ale také občas ženy zcela zdravé. Víme, že ženy s endo se mnohdy raději uchylují k malým lžím o nemoci, protože se bojí, že jejich bolestivá menstruace nebude ze strany zaměstnavatele ani společnosti pochopena.“

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Marksová Tominová přesto menstruační volno považuje za správný krok. „Argument, že by se to začalo shazovat? To se začne stejně, ale někde je dobré začít. Tak začněme osvětou a pak se bavme třeba o menstruačním volnu,“ vyjádřila se pro iRozhlas.cz.

Osvětou v podobě zakusení menstruačních bolestí na vlastní kůži, jako to experimentálně vyzkoušeli Japonci na večírku k MDŽ, by však šla jen necelá polovina mužů, jak vyplývá z ankety na iDnes...

Oslava MDŽ po japonsku. Muži ve firmě okusili, co obnášejí menstruační bolesti
Anketa z článku Oslava MDŽ po japonsku. Muži ve firmě okusili, co obnášejí menstruační bolesti na iDnes.cz

Zdroj: novinky.cz, idnes.cz, aktualne.cz, irozhlas.cz

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menstruační volno v Česku?

Placené menstruační volno, které schválila španělská vláda a čeká na odsouhlasení tamějším parlamentem, rezonuje ve společenské diskusi nejen v Česku. Hlasovaly by české poslankyně pro obdobný návrh, který by mohl zjednodušit život ženám s bolestivou menstruací?

Gabriela Tuatti: Ženám s endometriózou pomáháme zlepšit kvalitu života

Gabriela Tuatti je expertka na endometriózu s osobní zkušeností. Medicína jí předpovídala bezdětnou budoucnost, Gabriela však (nejen) skrze byliny objevila svou cestu z nemoci ven, postupně porodila dva syny a k dětem pomohla i dalším ženám. S lékaři dnes spolupracuje jako naturoterapeutka a fytoterapeutka.

Mezinárodní den menstruace: Přijde vám DPH na menstruační pomůcky fér?

Mezinárodní den menstruace přináší nejen téma menstruačního zdraví, ale upozorňuje i na to, že pro mnoho žen představují dámské hygienické potřeby finanční zátěž. V různých zemích jsou také menstruační pomůcky různě zdaněny. Podívejte se na video od Lunette, které připomíná, že hygienické pomůcky by měly být základní věc, ne luxusní zboží.