5+1 tip pro snadnější zavádění menstruačního kalíšku

Je mnoho žen, které svůj menstruační kalíšek zavedou „na první dobrou“. Ovšem stejně tak je i mnoho žen, kterým to zpočátku nejde. Nezoufejte a nevzdávejte to! Učíte se používat novou pomůcku a chce to praxi. Nebo možná jen neznáte ty správné „triky a fígle“. V tomto článku si některé z nich představíme. Věříme, že po jeho přečtení, bude pro vás zavádění kalíšku o mnoho snadnější!

Jak si správně vybrat menstruační kalíšek

Zárukou toho, že vám kalíšek půjde zavést, je vybrat si tu správnou velikost. Kalíšek, který by pro vás byl moc velký, by se nerozvinul a mohl by vás nepříjemně tlačit. Příliš malý kalíšek se sice rozvine, ale půjde s ním snadno otáčet a nebude fungovat. Více informací jak menstruační kalíšek vybírat najdete v tomto článku: Jak vybrat správnou velikost menstruačního kalíšku.

Menstruační kalíšek

Pokud tedy už máte svůj menstruační kalíšek a myslíte si, že je to ten správný, máme pro vás tipy jak ho co nejsnadněji zavést.

Jak na snadné zavedení menstruačního kalíšku?

1. Správně se uvolnit

Je přirozené, že jsme před prvním zavádění kalíšku nervózní. Nevíme, co čekat a je to pro nás zkrátka nové. Když jsme ale nervózní, naše tělo se stáhne. Současně s tím dochází i ke stažení poševních svalů a zavedení menstruačního kalíšku je obtížnější, někdy dokonce takříkajíc nemožné. Co můžeme dělat? Někdy nám k uvolnění pomůže už jen samotné uvědomění si, že jsme stažené a zaměření se na danou oblast. Můžeme se také několikrát zhluboka nadechnout a zase vydechnout. Nebo můžete vyzkoušet také náš oblíbený fígl – vypláznout na sebe jazyk do zrcadla (dlouze a přidejte i zvuk). To vás uvolní fyzicky, ale také psychicky. Další možností je například teplá sprcha.

2. Zavádění ve sprše či ve vaně

Tento bod mi hodně pomohl v mých kalíškovských začátcích (a pomáhá mi i nyní, když zkouším kalíšek nový). Před zaváděním si dám teplou sprchu a díky tomu se zbavím napětí a mé tělo se uvolní. Stejný účinek má i vana. Taková varianta není samozřejmě možná při každém zavádění kalíšku, ale při prvním zavádění si ji dopřejte. Pomůže také vědomí toho, že na vše máte dostatek času a nikam nemusíte spěchat. Garantuji, že se vám díky tomu bude kalíšek zavádět mnohem lépe a snadněji!

3. Lubrikační gel na vodní bázi

Menstruační kalíšek se doporučuje zavádět navlhčený vodou. Ovšem za sebe doporučuji zavádět jej navlhčený lubrikačním gelem na vodní bázi – zavádění je tak o mnoho snadnější. Lubrikantem potřete okraj kalíšku a můžete použít malé množství i na intimní oblast. Kalíšek díky tomu dovnitř vklouzne „jako po másle“! (Za nás doporučujeme skvělou značku lubrikačních gelů Good Clean Love.)

4. Být vyprázdněná

O tomto bodu se moc nemluví, ovšem je důležitý, neboť může zavádění dosti ovlivnit. Před zavedením menstruačního kalíšku je určitě dobré být vyprázdněná – malá i velká potřeba. Stěny pochvy totiž naléhají na konečník a také na močový měchýř. Pokud byste nebyla vyprázdněná, mohlo by se stát, že kalíšek půjde špatně zavádět nebo se nebude chtít rozvinout.

5. Upravte polohu kalíšku podle sebe

V návodech se většinou píše: zavádějte kalíšek níže. Ovšem my vždy radíme: zavádějte kalíšek tak, jak to vyhovuje vám! Níže nebo výše, je to jedno, hlavně, aby byl kalíšek rozvinutý a netlačil vás. Stopka kalíšku může mírně vykukovat nebo být schovaná úplně. (Pokud by vám byla stopka nepříjemná, je možné ji zkrátit či úplně odstřihnout.)

Když se mi nedaří kalíšek zavést na „první dobrou“, mám na to svůj osobní fígl. Kalíšek chytnu za stopku a pomalu vytahuji, až slyším a cítím, jak se do něj dostává vzduch. Díky tomu se i kalíšek rozvine. Pro představu to v praxi vypadá tak, že může čouhat třeba půlka kalíšku, poté se „nafoukne“ a já jej takto znovu zpátky zasunu – tentokrát již plně rozvinutý a nepromáčknutý. Pokud by nešel zasunout dovnitř snadno, lze si pomoci tím, že kalíšek chytnu za spodní část a otáčím s ním - vlastně ho dovnitř "zašroubuji".

+1 tip: Správný sklad a tuhost kalíšku

Někdy důvodem toho, proč se kalíšek nerozvíjí, jak by měl, je nevyhovující sklad kalíšku. Existuje totiž mnoho skladů, které můžete vyzkoušet. Přečtěte si článek Sklady menstruačního kalíšku.

Důvodem nesprávného rozvinutí kalíšků může být také nevyhovující tuhost kalíšku. Možná by pro vás byl lepší pevnější kalíšek. S pevnějšími kalíšky je vždy manipulace jednodušší, ale může být trochu nepříjemné vyjímání kalíšku. Podívejte se na seznam menstruačních kalíšků podle tuhosti materiálu: Který kalíšek je měkký a který pevný?

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

10+1 rada pro kališnice začátečnice

Často se při zodpovídání dotazů setkáváme s tím, že ženy při prvním neúspěšném zavedení kalíšku své snažení vzdají a píší nám, že potřebují jiný kalíšek. Doporučujeme nevzdávat se tak rychle a ještě nějakou dobu zkoušet! V tomto případě dvojnásob platí, že praxe dělá mistra.

Sklady menstruačního kalíšku

V tomto článku si popíšeme (a v závěru také ukážeme) devět variant, jak si můžete svůj menstruační kalíšek před zavedením poskládat. Každé ženě vyhovuje trochu něco jiného a špatně složený kalíšek může být i důvodem toho, proč se vám nedaří menstruační kalíšek zavést.

Jak vyčistit menstruační kalíšek

Pro ty z nás, které používáme menstruační kalíšek, je velmi důležité udržovat kalíšek čistý. Je to celkem jasné, když si ho dáváme dovnitř do svého těla. Někteří si myslí, že kalíšek se z hygienického hlediska nemůže rovnat jednorázovým hygienickým pomůckám. Ale jednorázové hygienické pomůcky zdaleka nejsou sterilní! Při správné péči a čištění není problém používat pouze jeden menstruační kalíšek několik let.

Jak kalíšek používat

Jako s každou pomůckou, i s menstruačním kalíškem je nutné naučit se zacházet. Úspěch nemusí přijít hned napoprvé, ale je spousta možností co vyzkoušet, aby kalíšek začal správně fungovat.