3 mýty o menopauze

Kvůli menopauze ztloustnu a pak už budu jen tlustá. Menopauza zničí můj sexuální život. Menopauza ze mě udělá vyšinutou ženskou. - O menopauze koluje spousta mylných tvrzení a katastrofických představ. Nepropadejte chmurám a seznamte se s častými mýty o tom, co vás "určitě čeká".

Mýtus č. 1 - Menopauza začíná v 50

Přesný věk příchodu menopauzy nelze přesně stanovit, většinou přechod u žen nastává mezi 40. až 60. rokem života. Jako průměrný věk se udává 52 let (některé zdroje uvádějí 51 let). Svou roli tu hraje také genetika.

Potíž je v tom, že hormonální změny směřující k menopauze můžete pociťovat už několik let před menopauzou jako takovou - říká se tomu premenopauza, předzvěst menopauzy. (A často se zaměňuje s perimenopauzou, což je cca rok trvající období bezprostředně předcházející vlastní menopauze). Důležité je každopádně vědět, že přechod je poměrně dlouhý proces, který začíná několik let před menopauzou, kolem 35–40 let, a končí několik let po něm, kolem 60 let. (Dlouhý proces ale neznamená dlouho trpět, řada žen propluje hormonálními změnami hladce. Průběh je hodně individuální.)

Menopauzou jako takovou se rozumí doba, kdy žena neměla během posledních 12 měsíců menstruační krvácení, zkrátka "zastavení" menstruace. Přesný čas menopauzy lze určit až zpětně – poté, co se po dobu jednoho roku neobjevila další menstruace.

Hormonální změny směřující k menopauze můžete pociťovat už několik let předem.
Hormonální změny směřující k menopauze můžete pociťovat už několik let před menopauzou jako takovou - říká se tomu premenopauza.

Jak dlouho trvá menopauza? Častá otázka, ale její přesnější znění by mělo být: Jak dlouho trvá předzvěst menopauzy? Premenopauza klidně až 15 let před menopauzou. Premenopauza je čas, kdy pohlavní hormony přirozeně začnou více kolísat a právě tyto změny hormonů mohou vést k nepříjemným příznakům.

Ženy si ale často neuvědomují, že mohou pociťovat příznaky dlouho před "oficiální" menopauzou. A co je ještě víc zneklidňující, psychické příznaky předvoje menopauzy se někdy chybně léčí pouze antidepresivy.

Příběhy žen i užitečné tipy k menopauze najdete v těchto článcích:

Přechod a jeho fáze

Termín premenopauza (předzvěst/předvoj menopauzy), označuje období, kdy žena přechází postupně z plodného věku do období poklesu funkce vaječníků. (Vaječníkové folikuly jsou zodpovědné právě za tvorbu estrogenu, proto jeho hladina s utlumením jejich činnosti klesá.) Premenopauza končí samotným přechodem, ale začít může klidně po třicítce. Bohužel se o tomto období mluví ještě méně než o menopauze samotné. V této fázi se už mohou poměrně silně objevovat hormonální, fyzické i psychické potíže. Hlavním znakem premenopauzy je pokles estrogenu. Menstruace nemusí být nutně nepravidelná, ale třeba bolestivá.

Perimenopauza je období, které menopauze jako takové bezprostředně předchází nebo ji lze považovat za její začátek, předpona peri- znamená okolo, kolem. Je to údobí, kdy žena stále ještě menstruuje, obvykle jde o dobu do dvanácti měsíců před poslední menstruací. To už se začínají objevovat akutní příznaky takzvaného "klimakterického syndromu".

Postmenopauza je období, které přichází po menopauze. Počítá se většinou rok od doby, kdy se rok a déle nedostavila menstruace. A trvá až do konce života ženy.

Mýtus č. 2: Přibývání na váze je v menopauze nevyhnutelné

Nechtěné přibírání na váze je v menopauze běžné – ale není nevyhnutelné ani zákonité.

Hormonální změny vás usadí na sedačku kolotoče, z kterého, zdá se, vede jediná cesta: udržet se fyzicky aktivní. "Snižující se hladiny estrogenu způsobují větší chuť k jídlu a menší chuť k fyzické aktivitě. Zpomalují metabolismus a zvyšují inzulínovou rezistenci, takže se organismus hůře vypořádává s cukry a škroby. Hormony také ovlivňují lokalizaci ukládání tuků. V době perimenopauzy je to převážně okolí břicha. Řada studií však uvádí, že hlavním viníkem je spíše pokles či ztráta svalové hmoty, v důsledku čehož je významně zpomalen metabolismus. Úbytek svalů přitom samozřejmě pramení z klesající fyzické aktivity. Pokud se tedy ženy obávají, že v období přechodu přiberou, měly by se postarat o to, aby si udržely dostatek pohybu," radí MUDr. Olga Wildová na stránkách medicina.cz.

Jedna z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat, je — jíst!

  • Zdravě jíst a zdravě se hýbat.
  • Zařaďte do svého jídelníčku dostatek bílkovin, zdravých nenasycených tuků a sacharidů škrobového původu, tedy těch z ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin a luštěnin, které pomáhají držet na uzdě hladiny krevního cukru.
  • Dbejte na hojný přísun vitaminů (a taky kyseliny listové - ta není jen pro těhulky!)
  • Střídmě přistupte k potravinám, které znamenají větší ztráty vápníku a také přísun nadbytečných kalorií (dezerty, sklenička vína navíc, nadměrné solení, pití silných černých čajů a kávy přes míru).

Inspiraci pro zdravé hýbání se a práci s tělem najdete v těchto článcích:

Sexuální život s menopauzou nekončí, jen se promění - a pokud nebudete trvat na výkonnostním pojetí sexu, tak se i vylepší, emocionálně prohloubí.
Sexuální život s menopauzou nekončí, jen se promění - a pokud nebudete trvat na výkonnostním pojetí sexu, tak se i vylepší, emocionálně prohloubí.

Mýtus č. 3: Menopauza znamená sexuální život v troskách

Snížená chuť na sex je jedním z příznaků hormonálních změn patřících k přechodu. Dalšími fyzickými a emocionálními příznaky, které ovlivňují libido, jsou (opět vlivem klesajících hormonů způsobená) vaginální suchost, podrážděnost a únava. Přibližně 50 procent žen údajně v menopauze zažije vaginální suchost, která může znepříjemnit sex. A pokud sex bolí, chuť vám to nezvedne... Další začarovaný kruh?

"Pokud žena do své péče doposud nezařazovala péči o vagínu, nastává na to ten pravý čas. Vlivem ztráty menstruace a snížení tvorby sekrece vzniká vaginální suchost a snižuje se měkkost a pružnost vagíny. To může způsobovat bolesti, záněty a nepříjemné pocity při milování. I na tyto problémy pomáhá bylinná napářka, případně čípky, které zvlhčí a změkčí prostředí pochvy," radí bylinkářka Františka Moravčík v článku Bylinková pomoc při menopauze.

Sexuální život s menopauzou nekončí, jen se promění - a pokud nebudete trvat na výkonnostním pojetí sexu, tak se i vylepší, emocionálně prohloubí. Vyšla o tom už spousta skvělých knih. Inspirují i vás k radikálně pozitivnímu přístupu? Menopauza totiž může znamenat i znovuzažehnutí ženské sexuality, kreativity a spirituality.

Zdroje: medicina.cz, zena.cz, nzip.cz, https://www.womenshealthnetwork.com/menopause-and-perimenopause/menopause-myths/

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Menopauza: příznaky, rady, tipy a inspirace

O menopauze se moc nemluví a přitom v ženách vzbuzuje tolik otázek (a nezřídka i temných očekávání). Pravda je, že příznaky menopauzy mohou život ženy hluboce ovlivnit. Co se v těle děje, jak překonat nepříjemné tělesné projevy a kde hledat pozitivní inspiraci? Vše důležité jsme se snažily shrnout v tomto článku.

Bylinková pomoc při menopauze

Františka Moravčík připravuje bylinné směsi pro ženskou napářku známé pod jménem Lunice. Tentokrát nám poradila, jaké bylinky pomáhají ženám zvládnout období přechodu. Jak říká, menopauza není nemoc, ale jako nová etapa života je provázena řadou změn, které je potřeba přijmout a najít si v nich pohodlí. "Jednou z cest, jak zvládnout období přechodu ve větší pohodě, je použití bylinek."

Je mi padesát. No a? Život po menopauze nekončí

Ještě nikdy jsem nebyla tak tlustá, ale ještě nikdy mi nebylo padesát. ... Chlapi se mnou sice flirtují méně, ale o to víc si se mnou povídají. ... Je opravdu důležité počítat si vrásky a měřit si tuk na břiše? ... Život po menopauze nekončí. Jen je jiný - svobodnější, možná jednodušší, ale určitě velmi zajímavý.
Přečtěte si dva příběhy žen v přechodu z knihy Silvie Vnenkové Je mi padesát - no a?