O menopauze se moc nemluví a přitom v ženách vzbuzuje tolik otázek (a nezřídka i temných očekávání). Pravda je, že příznaky menopauzy mohou život ženy hluboce ovlivnit. Co se v těle děje, jak překonat nepříjemné tělesné projevy a kde hledat pozitivní inspiraci? Vše důležité jsme se snažily shrnout v tomto článku.
"O menopauze se nemluví, jako ženy chceme být věčně mladé a úspěšné. Já jsem začala být přecitlivělá, nevěděla jsem, co se se mnou děje." To jsou slova herečky Evy Holubové, která se menopauze jako společenskému tématu věnuje s dcerou Karolinou v podcastu Menopauza není pauza. K tomuto sympatickému projektu je vedlo to, že o menopauze, klimakteriu nebo také přechodu se ve společnosti skoro vůbec nemluví. A když už se mluví, tak příliš odborně, nebo dokonce negativně. Eva Holubová s dcerou se rozhodly prolomit společenské tabu a samy i s pozvanými hosty rozebírají v 6dílném podcastovém seriálu menopauzu z mnoha úhlů a odborných pohledů.
A my tleskáme. Protože menopauza není konec života ani konec ženství. A mělo by se o tom mluvit.
Příznaky menopauzy
Během menopauzy či tzv. přechodu dochází v těle ženy k výrazným hormonálním změnám, které jsou provázeny poklesem tvorby pohlavních hormonů - klesá hladina estrogenu. S menopauzou se mění tvorba hormonů nejen ve vaječnících, ale i v mozku. Protože vaječníky produkují během klimakteria čím dál méně estrogenu, mozek vylučuje větší množství hormonů ze skupiny gonadotropinů. Jde o o pohlavní hormony, které mají stimulovat vaječníky k produkci hormonů. Vylučuje se zejména tzv. folikulostimulační hormon (FSH). V důsledku této změny hormonální rovnováhy se během klimakteria mohou objevit různé příznaky, jako jsou návaly horka a pocení.
Menstruace se postupně stává nepravidelnou, ustává, kolísá, odeznívá. Žena přestává být z reprodukčního hlediska plodnou. Tyto změny jsou doprovázeny řadou nejen tělesných, ale i psychických příznaků. Mezi nejčastější mohou patřit:
- tzv. návaly, vlny horka spojené s pocením
- nespavost
- bušení srdce, nepravidelný tep
- trávicí obtíže (nejčastěji jako důsledek stresu)
- pocit suchých očí (hormonální změny ovlivňují i činnost žlázek v očních víčkách)
- kovová chuť v ústech
- padání vlasů
- přibírání na váze
- bolesti hlavy a migrény
- závratě, motání hlavy
- zvonění či šumění v uších
- svědivá a citlivá kůže
- vaginální suchost
- pokles libida
- deprese, nervozita, úzkost, podráždění, nesoustředěnost
- únava - je zcela zákonitá, menopauza je psychicky i fyzicky náročná
Příznaky menopauzy mohou hluboce ovlivňovat život ženy - pracovní, společenský i intimní. Různé ženy přechod různě prožívají. Opravdové příběhy několika z nich si můžete přečíst zde.
Řada žen si klade otázku, nebo s ní přijde praktický lékař či gynekolog, zda nějakým způsobem nedodat tělu ženské hormony. Nasazena může být hormonální léčba, fytohormony, bylinky na menopauzu nebo doplňky stravy obsahující přírodní estrogen. Hormony mohou mít formu tabletek, náplastí, injekcí, případně se dají - proti poševní suchosti - podávat lokálně jako poševní kuličky, krémy či gely.
Kdo hormony užívat nechce, může se například vydat cestou hormonální jógy.
Kdy menopauzu čekat a jaké má fáze?
Přesný věk příchodu menopauzy nelze přesně stanovit, většinou přechod u žen nastává mezi 40. až 60. rokem života. Jako průměrný věk se udává 52 let (některé zdroje uvádějí 51 let). Každý ženský organismus však reaguje jinak. Menopauza je podmíněna i dědičně, podobně jako příchod první menstruace, věk v době posledního menstruačního krvácení se nezřídka u dcer a matek shoduje. Nástup menopauzy může být ovlivněn rovněž nadváhou nebo podváhou a také délkou menstruačního cyklu.
Za předčasnou menopauzu se považuje, když se její příznaky projeví před 40. rokem věku.
Termín premenopauza (předzvěst/předvoj menopauzy), označuje období, kdy žena přechází postupně z plodného věku do období poklesu funkce vaječníků. (Vaječníkové folikuly jsou zodpovědné právě za tvorbu estrogenu, proto jeho hladina s utlumením jejich činnosti klesá.) Premenopauza končí samotným přechodem, ale začít může klidně po třicítce. Bohužel se o tomto období mluví ještě méně než o menopauze samotné. V této fázi se už mohou poměrně silně objevovat hormonální, fyzické i psychické potíže. Hlavním znakem premenopauzy je pokles estrogenu. Menstruace nemusí být nutně nepravidelná, ale třeba bolestivá.
Perimenopauza je období, které menopauze jako takové bezprostředně předchází nebo ji lze považovat za její začátek, předpona peri- znamená okolo, kolem. Je to údobí, kdy žena stále ještě menstruuje, obvykle jde o dobu do dvanácti měsíců před poslední menstruací. To už se začínají objevovat akutní příznaky takzvaného "klimakterického syndromu".
Postmenopauza je období, které přichází po menopauze. Počítá se většinou rok od doby, kdy se rok a déle nedostavila menstruace. A trvá až do konce života.
Udržujte v kondici sebe i své pánevní dno
Zásadní roli při vyrovnávání se s příznaky menopauzy hraje zdravý životní styl a péče o pánevní dno, jehož stav se snadno odrazí na potížích s inkontinencí. Na cvičení pánevního dna existuje řada pohledů, způsobů, metod, je na každé ženě, aby si našla "to své".
"Vedle (...) cviků pro pánevní dno doporučuji udělat si čas na vhodné aktivity podle vlastního výběru – nemyslím tím zrovna luxování, práce na zahradě nebo vaření, ale chůzi, plavání, cvičení, tanec. Pro dobrou funkci pánevního dna je totiž nesmírně důležité držení těla, pohyblivost a dobrá tělesná kondice. Pánevní dno je důležitou součástí takzvaného hlubokého stabilizačního systému – systému, ve kterém spolupracuje s hlubokými svaly, bránicí, dechovými svaly a který je nesmírně důležitý pro udržování napřímeného držení a dobré stability těla," vysvětluje rehabilitační primářka Marie Mrvová. Její článek o inkontinenci a vhodném cvičení si můžete přečíst zde.
Více o tématu pánevního dna, ženských tancích i inkontinenci se dočtete v těchto článcích:
- Vendulka Pánková o nebolestivé menstruaci a pánevním dnu: Síla se skrývá v jemnosti
- Lenka Chuchutová: Nejde jen o fyzioterapii, ale o příběh každé ženy, intimitu i vztah k ženství
- "Něco tak hrozného jsme ještě neviděli." Zkušenost čtyřnásobné matky s inkontinencí
- Palaščáková Špringrová: Realita o svalech pánevního dna není vždy příjemná, ale je důležité ji znát
- Michaela Pospíšilová: O objevování pánevního dna, orgasmu pro všechny a boření Kegelova pomníku
Pokud nemáte čas ani chuť studovat jak přesně cvičit, možná vás zaujme přístroj na procvičování svalů pánevního dna KegelSmart. Šikovný pomocník je malým osobním trenérem, který vyhodnotí stav vašeho pánevního svalstva a poté nastaví potřebnou úroveň posilování a zcela se tak přizpůsobí vašim individuálním potřebám.
Bylinky do hrnku a do napařovací lázně
Správně namíchané bylinky dovedou nepříjemné příznaky klimakteria zmírnit. A nemyslíme tím nutně bylinkový čaj, i když čaj z bylin, které obsahují mimo jiné přírodní estrogeny, mohou během klimakteria pomoci. "Výborným receptem na srovnání psychických příznaků provázejících přechod je čaj z třezalky, meduňky, kontryhele a chmelu, který si uvaříte před spaním," doporučuje bylinkářka Františka Moravčík v článku Bylinková pomoc při menopauze.
Pokud jste ji dosud nezkusila, rozhodně není v tomto životním období pozdě vyzkoušet vaginální napářku, právě naopak. Bylinkové směsi jemně namíchané pro ženy v přechodu mají relaxační účinky, zmírňují příznaky klimakteria a tlumí jeho následky, zabraňují projevům předčasného stárnutí, zklidňují napětí a podporují krevní oběh. Uklidňují a přinášejí uvolnění.
Více o bylinných vaginálních napářkách se dočtete zde:
- Ženská bylinná napářka
- Jak na bylinnou napářku
- Bylinkářka Františka odpovídá na nejčastější otázky k ženské napářce
Čas znovuzrození a zdroje inspirace
Podobně jako se rodičkám říkává, že na svět dítě dovedly přivést už tisíce žen před nimi, i menopauzou už úspěšně prošly tisíce žen. A z jejich bohatých zkušeností můžeme čerpat. To se dříve ostatně dělo prostřednictvím rituálů...
"Myslím, že rituály nás ukotvují v procesu velkých změn. Umožňují nám prožít vědomý předěl mezi starou a novou formou života, ale také lépe zakončit a propustit to, co nám již neslouží. Přechozené vztahy, práce, která nám nedává smysl, hluboká přesvědčení, jež nás drží obrazně řečeno za nohu atd. Skrze rituály se můžeme také učit od těch, co jsou na druhé straně. Pokud jsou to ženy-matky a já procházím zrovna obřadem vstupu do mateřství, mají mi co předat. Pokud to jsou starší ženy a já jsem ve fázi dívky, i skrze jejich zkušenosti a požehnání se stávám ženou. V případě chlapců jsou to dospělí muži, kdo je zasvěcuje do mužství. Díky rituálu se můžeme zastavit a uctít přechod do další fáze života. Rituál ohraničuje, že něco končí a něco nového začíná. Duše symbolům a obřadům rozumí a lépe pak následuje přirozený tok života," popisuje Barbora Zemanová v rozhovoru, o tom, že Rituály mohou být nástrojem proměny.
Zkušenosti žen, které bránou přechodu prošly, jsou předmětem mnoha knih. Možná vás zaujmou některé, které se věnují právě přechodovým rituálům, hormonální rovnováze, ale také pocitům smutku a úzkosti při hledání svého nového (atraktivního) já i po menopauze. Jako ženy žijeme v těsném spojení se svým tělem – skrze menstruaci, těhotenství, porod, mateřství a menopauzu. Každý z těchto přechodů nás v mnoha směrech změní a většinu z nich také oslavujeme...
Menopauza však často v ženách vyvolá sklíčenost, jako kdyby naše těla byla poškozená nebo nedostačující, obzvlášť v oblasti sexuality a intimity. K menopauze můžete ale přistoupit také radikálně pozitivním způsobem, s pocitem vitálního probuzení a znovuzažehnutí ženské sexuality, kreativity a spirituality. Tyhle knihy jsou v tom zdrojem velké inspirace:
- Manifest menopauzy
- Sedm darů menopauzy
- Tantrický sex a menopauza
- Hormony v harmonii
- Buď v harmonii se svými hormony
- Novodobé ženské rituály
Zdroje: nzip.cz, vichy.cz
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!