Britky se radují. Menstruační kalhotky budou nově hygienická pomůcka s nulovým DPH

Britské ženy se radují z finanční úspory, která je na obzoru. Od nového roku se menstruační kalhotky zařadí mezi hygienické produkty s nulovou sazbou DPH. Ministerstvo financí je tím legitimizovalo jako rovnocennou menstruační pomůcku.

Dobrá zpráva pro Britky

Britský ministr financí v podzimním prohlášení oznámil, že od roku 2024 bude ve Spojeném království nulová daň na všechny menstruační pomůcky. Radostná zpráva je to hlavně pro ženy, které používají menstruační kalhotky, zdravou a udržitelnou variantu jednorázové menstruační hygieny. Běžné vložky, tampony a menstruační kalíšky byly v Británii od daně osvobozeny už v roce 2021.

Kalhotky jako rovnocenná varianta menstruační hygieny

Na menstruační prádlo výjimka neplatila, protože se doposud řadilo mezi oděvy, které podléhají 20% dani z přidané hodnoty. Ke zrušení daňové sazby pro tyto speciální opakovaně použitelné kalhotky přispěla kampaň „Say Pants to the Tax“ vedená výrobci prádla, v čele se společnostmi M&S a WUKA, ekology i ženami z neziskového sektoru, která po vyrovnání sazby pro veškeré menstruační pomůcky volala. Petici, kterou svým podpisem podpořily desítky tisíc lidí, a otevřený dopis do Downing Street osobně doručily poslankyně, šéfka prádlové sekce značky Marks & Spencer a zástupkyně charitativních organizací.

Nulové DPH na menstruační kalhotky
Janet Lindsay, Tracey Crouch, Binky Felstead, Laura Charles, Alison Thewliss, Selaine Saxby s otevřeným dopisem pro ministerstvo financí v říjnu 2023. Zdroj www.wellbeingofwomen.org.uk

Menstruace není luxus

Popularita menstruačních kalhotek roste, protože ženy stále častěji hledají udržitelnější a zdravější alternativy k jednorázovým produktům. Před podzimním balíčkem daňových úprav byly ale menstruační kalhotky de facto považovány za luxus. Jak shrnuje kampaň značky Modibodi #thistaxispants, angažovaného výrobce menstruačního a inkontinenčního prádla, odstraněním DPH z tamponů a vložek vláda nepřímo podporovala nákup jednorázových hygienických výrobků.

"Jestliže chce vláda dosáhnout posunu ve svých ekologických cílech a snížit menstruační chudobu ve Spojeném království, měla by poskytovat rovné podmínky i udržitelným menstruačním kalhotkám a motivovat k výběru udržitelných produktů, spíše než vytvářet finanční překážky."

Kristy Chong, CEO a zakladatelka Modibodi

Číselně vyjádřeno se osvobození menstruačních kalhotek od DPH rovná pouze 0,0017 % celkových příjmů britské státní pokladny z DPH. Podle zástupkyň iniciativy „Say Pants to the Tax“ je to pro státní kasu nepatrné procento, ale znatelná změna pro peněženky žen v celé zemi.

Proč to někde jde a jinde ne?

Česká republika se řadí mezi země, kde je DPH pro menstruační potřeby stále jednou z nejvyšších – jde o 21 procent. České ministerstvo financí ještě za ministryně Aleny Schillerové navrhovalo snížit daň u menstruačních pomůcek z 21 procent na deset, zůstalo ale jen u návrhu.

S návrhem k přesunutí menstruačních potřeb do snížené sazby daně neuspěla ani skupina poslankyň sdružených napříč politickým spektrem, které se ho snažily prosadit do konsolidačního balíčku vlády Petra Fialy na podzim 2023. Přimět ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS) k přesunutí vložek, tamponů, kalíšků i menstruačních kalhotek do snížené (12procentní) sazby daně se jim nepodařilo. 12procentní sazba DPH má od nového roku sloučit do jedné dosavadní 10procentní a 15procentní sazbu DPH.

O tom, že by snížení daně z přidané hodnoty na menstruační potřeby (či její zrušení) byla cesta i pro Česko, mluvila v DVTV i Ilona Bittnerová, zakladatelka Kalíšek.cz: "(Snížení DPH) je uznání toho, že menstruace je něco přirozeného a nákup hygienických potřeb je nutností."

Více o ceně za menstruaci se dočtete v těchto článcích:

Zdroj: bbc.com, wuka.co.uk, cnbc.com, marksandspencer.com, Seznam Zprávy

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Mezinárodní den menstruace: Přijde vám DPH na menstruační pomůcky fér?

Mezinárodní den menstruace přináší nejen téma menstruačního zdraví, ale upozorňuje i na to, že pro mnoho žen představují dámské hygienické potřeby finanční zátěž. V různých zemích jsou také menstruační pomůcky různě zdaněny. Podívejte se na video od Lunette, které připomíná, že hygienické pomůcky by měly být základní věc, ne luxusní zboží.

Tanzanie obnovuje daň z hygienických potřeb

V článku Vysoká daň u menstruačních potřeb? jsme se věnovali tématu vysoké sazby DPH u menstruačních potřeb a protestům za jejich snížení. Vydejme se společně do Tanzanie a podívejme se na aktuální dění v této otázce.

Vysoká daň u menstruačních potřeb?

Skotský parlament nedávno uvolnil 5,2 milionu liber pro střední i vysoké školy, aby svým studentkám zajistil bezplatné menstruační hygienické pomůcky. Jak je to v jiných zemích a jak se tímto můžeme inspirovat my, české ženy?

Zakladatelka značky menstruačních kalhotek WUKA podporuje dívčí fotbalový tým

O sportu a nevhodných menstruačních pomůckách Ruby Raut ví docela dost. Sama kvůli tomu kdysi přestala sportovat. Zakladatelka britského start-upu WUKA, zaměřeného na udržitelné menstruační prádlo, je původem z Nepálu, kde menstruační krvácení uvrhalo dívky na několik dní do hanby a ponížení. Kromě toho - s odstřižky starých látek místo vložky, které nedržely a vypadávaly, se stejně moc sportovat nedalo. Generace mladých britských fotbalistek je na tom o poznání lépe.