Britské ženy se radují z finanční úspory, která je na obzoru. Od nového roku se menstruační kalhotky zařadí mezi hygienické produkty s nulovou sazbou DPH. Ministerstvo financí je tím legitimizovalo jako rovnocennou menstruační pomůcku.
Dobrá zpráva pro Britky
Britský ministr financí v podzimním prohlášení oznámil, že od roku 2024 bude ve Spojeném království nulová daň na všechny menstruační pomůcky. Radostná zpráva je to hlavně pro ženy, které používají menstruační kalhotky, zdravou a udržitelnou variantu jednorázové menstruační hygieny. Běžné vložky, tampony a menstruační kalíšky byly v Británii od daně osvobozeny už v roce 2021.
Kalhotky jako rovnocenná varianta menstruační hygieny
Na menstruační prádlo výjimka neplatila, protože se doposud řadilo mezi oděvy, které podléhají 20% dani z přidané hodnoty. Ke zrušení daňové sazby pro tyto speciální opakovaně použitelné kalhotky přispěla kampaň „Say Pants to the Tax“ vedená výrobci prádla, v čele se společnostmi M&S a WUKA, ekology i ženami z neziskového sektoru, která po vyrovnání sazby pro veškeré menstruační pomůcky volala. Petici, kterou svým podpisem podpořily desítky tisíc lidí, a otevřený dopis do Downing Street osobně doručily poslankyně, šéfka prádlové sekce značky Marks & Spencer a zástupkyně charitativních organizací.
Menstruace není luxus
Popularita menstruačních kalhotek roste, protože ženy stále častěji hledají udržitelnější a zdravější alternativy k jednorázovým produktům. Před podzimním balíčkem daňových úprav byly ale menstruační kalhotky de facto považovány za luxus. Jak shrnuje kampaň značky Modibodi #thistaxispants, angažovaného výrobce menstruačního a inkontinenčního prádla, odstraněním DPH z tamponů a vložek vláda nepřímo podporovala nákup jednorázových hygienických výrobků.
"Jestliže chce vláda dosáhnout posunu ve svých ekologických cílech a snížit menstruační chudobu ve Spojeném království, měla by poskytovat rovné podmínky i udržitelným menstruačním kalhotkám a motivovat k výběru udržitelných produktů, spíše než vytvářet finanční překážky."
Kristy Chong, CEO a zakladatelka Modibodi
Číselně vyjádřeno se osvobození menstruačních kalhotek od DPH rovná pouze 0,0017 % celkových příjmů britské státní pokladny z DPH. Podle zástupkyň iniciativy „Say Pants to the Tax“ je to pro státní kasu nepatrné procento, ale znatelná změna pro peněženky žen v celé zemi.
Proč to někde jde a jinde ne?
Česká republika se řadí mezi země, kde je DPH pro menstruační potřeby stále jednou z nejvyšších – jde o 21 procent. České ministerstvo financí ještě za ministryně Aleny Schillerové navrhovalo snížit daň u menstruačních pomůcek z 21 procent na deset, zůstalo ale jen u návrhu.
S návrhem k přesunutí menstruačních potřeb do snížené sazby daně neuspěla ani skupina poslankyň sdružených napříč politickým spektrem, které se ho snažily prosadit do konsolidačního balíčku vlády Petra Fialy na podzim 2023. Přimět ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS) k přesunutí vložek, tamponů, kalíšků i menstruačních kalhotek do snížené (12procentní) sazby daně se jim nepodařilo. 12procentní sazba DPH má od nového roku sloučit do jedné dosavadní 10procentní a 15procentní sazbu DPH.
O tom, že by snížení daně z přidané hodnoty na menstruační potřeby (či její zrušení) byla cesta i pro Česko, mluvila v DVTV i Ilona Bittnerová, zakladatelka Kalíšek.cz: "(Snížení DPH) je uznání toho, že menstruace je něco přirozeného a nákup hygienických potřeb je nutností."
Více o ceně za menstruaci se dočtete v těchto článcích:
- Mezinárodní den menstruace: Přijde vám DPH na menstruační pomůcky fér?
- Hygienické potřeby zdarma?
- Zefektivňuje stát boj s menstruační chudobou? Zařadit vložky do strategických hmotných zásob nestačí
- Menstruační pomůcky: luxus nebo standard?
Zdroj: bbc.com, wuka.co.uk, cnbc.com, marksandspencer.com, Seznam Zprávy
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!