Určitě jste už slyšeli o nerovnosti platů mezi muži a ženami (tzv. gender pay gap). Věděli jste ale, že existuje i odlišný pohled na mužskou a ženskou bolest (tzv. gender pain gap)? I přes to, jak velké pokroky moderní civilizace udělala směrem k větší rovnosti mezi pohlavími, stále jsou zde zakořeněné různé stereotypy, předsudky a diskriminační přístupy.
Co je to gender health gap?
Pravdou je, že předsudky vůči ženám ovlivňují řadu témat ve společnosti, stejně tak ale i oblasti, které jsou čistě založené na faktech a výzkumech. Jednou z nich je zdravotnictví. Jste si jistá, že jako žena dostanete 100% stejnou péči jako muž? Možná budete překvapená, ale výzkumy ukazují, že existuje rozdílný přístup v poskytování péče podle toho, jaké máte pohlaví.
- Ženy mají o 25 % nižší pravděpodobnost než muži, že jim budou předepsány léky na bolest.*
- Ženy mají o 50 % vyšší šanci, že jim bude špatně diagnostikovaný probíhající infarkt.**
- Bolestivé stavy jako endometrióza jsou stále špatně diagnostikovány. Může trvat až 12 let, než žena dostane konečnou a správnou diagnózu.***
Odkud nerovnost v poskytování péče pramení
Už od pradávna byly ženy považovány v podstatě za muže s dělohou. Dokonce i Aristoteles se o ženském těle vyjádřil jako o "zmrzačené" verzi těla mužského. Naprosté přehlížení rozdílů a komplexnosti ženského těla se táhlo celá staletí. Nad symptomy, jako jsou únava nebo úzkost, lékaři mávli rukou. Později byly ženy s těmito naprosto ukázkovými příznaky menstruačního cyklu označovány za hysterky, které nezřídka končily v ústavech. Až začátkem 20. století začali lékaři chápat složitost endokrinního systému a vlivu různých hormonů na cyklus. I přesto se termín "hysterie" používal v této souvislosti až do 80. let. Ve výsledku to znamená, že zatímco mužské tělo je zkoumáno po tisíciletí, to ženské jen posledních 100 let. Máme tedy co dohánět.
Do výzkumu pouze s muži
Chtělo by se věřit, že od chvíle, kdy vědci pochopili funkci a vliv hormonů, se začalo vše srovnávat. Opak je bohužel pravdou. Odborníci usoudili, že hormony a menstruační cyklus do výzkumu přináší "příliš mnoho proměnných", proto by se výzkumy měly dále zaměřovat pouze na muže. To trvalo do 90. let a celá myšlenka byla taková, že rozdíl mezi ženským a mužským tělem je stejně pouze v oblasti pohlavních orgánů. Medicínský přístup se celou dobu tedy formoval čistě s ohledem na muže.
Podfinancované výzkumy se zaměřením na ženy
Existuje celá řada příkladů, jak rozdílný přístup k pohlavím ve výzkumu ohrožuje právě ženy. Třeba to, že crash testy u aut jsou prováděné s figurínami, které velikostně odpovídají průměrné mužské postavě. Jak je to ale například s financováním výzkumů zaměřených na oblast ženských reprodukčních orgánů? I tam bohužel opět vidíme vliv předsudků a nerovnosti. Pouze 2,5 % veřejných financí jde na tyto výzkumy, zatímco 1 ze 3 žen trpí v nějaké části svého života gynekologickými problémy. Dokonce i výzkumy v oblasti těhotenství jsou se svými 2 % podfinancované. A to i přesto, že každoročně otěhotní 10 % žen. Šokujícím kontrastem je, že pětkrát více výzkumů se soustředí na poruchy erekce (kterými trpí 19 % mužů) než na PMS, který postihuje 90 % žen.
Roli má i sexismus
Předsudky ve výzkumech i jejich podfinancování s ohledem na ženy jsou značné. Hraje tu ale svou roli i klasický sexismus? Je to možné. Podle této studie existuje rozdílný přístup k posuzování bolesti podle pohlaví při poskytování lékařské péče. Účastníci studie zhlédli video s mužem a ženou, oba trpící bolestí. Ženy pak byly častěji označeny s tím, že bolest přehánějí, zatímco u mužů ji účastníci brali vážně a spíše by jim předepsali lék na tlumení.
Tyto stereotypy jsou hlavním důvodem, proč ženy často nedostanou podporu a péči ve chvíli, kdy trpí bolestivou menstruací nebo jiným gynekologickým problémem. Neuvěřitelných 90 % žen s endometriózou se setkalo s nepochopením a odmítnutím, když se svěřily se svými příznaky.
Jak to mohu změnit?
Přestože současná situace není pro ženy příznivá, změna pomalu nastává. Jak ji můžete podpořit?
- Přispějte nějaké organizaci, která se výzkumem zaměřeným na ženské zdraví zabývá.
- Vzdělávejte se. Čtěte výzkumy. Mějte možné předsudky ve zdravotnictví na paměti.
- Buďte slyšet. Nikdo vás nezná lépe než vy samy. Postavte se za sebe a své pocity, přestože to může být zpočátku těžké.
Volně přeloženo z https://www.lunette.com/blogs/news/gender-pain-gap
Studie: *https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18439195/, **https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/2048872616661693?journalCode=acca&, ***https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2078174/
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!