Inkontinence: příčiny, typy úniků moči a tipy na cvičení, prádlo a pomůcky

Inkontinence je velice nepříjemný stav, kdy nás trápí samovolný únik moči. Tento diskomfort, který mnohdy ovlivňuje každý náš den, každou hodinu i během noci, se týká především žen, ale není výjimkou ani u mužů. Mnoho z žen začne mít s inkontinencí problémy po porodu, kdy je pánevní dno těhotenstvím velmi namáhané a přestane naplno plnit svou důležitou funkci. Tedy podporu orgánů, které se nacházejí v pánvi, včetně močového měchýře.

Pánevní dno je středobodem našeho těla a je zdrojem vitality, sebevědomí a centrem ženské síly. Pokud je narušené, musíme o něj začít pečovat a pokusit se mu vrátit jeho sílu a pružnost. Inkontinence se objevuje převážně u žen všech věkových kategorií, statistiky uvádějí, že s únikem moči se během svého života setká až 50 % žen. Únik moči u mužů není výjimkou, způsobuje ho většinou onemocnění prostaty, úraz, hyperaktivní močový měchýř či inkontinence jako důsledek operace.

Inkontinence trápí více ženy než muže

Řekneme si o jednotlivých typech inkontinence, abyste měli přehled. O cvičeních, která vám mohou ulevit, a pomůckách, které vám při inkontinenci mohou výrazně ulehčit život. Základem pro zlepšení je dostatek pohybu (např. jóga je pro posílení pánevního dna perfektní), pestrý jídelníček a pozitivní mysl.

Co se v těle odehrává, když uniká moč

Močový měchýř se nachází v podbřišku a je součástí močového ústrojí. Během močení se svaly v měchýři napínají, aby přesunuly moč do močové trubice. Zároveň dojde k uvolnění svalů kolem močové trubice a moč začne odcházet z těla ven. Když však svaly kolem močového měchýře nepracují tak, jak by měly, dochází k úniku moči, tedy inkontinenci.

Možné příčiny inkontinence

  • Nadváha, obezita
  • Nezdravý životní styl
  • Porodní poranění a samotné těhotenství
  • Stárnutí organismu

Základní typy inkontinence

Stresová - jedná se především o fyziologickou abnormalitu, která nám způsobuje problémy s močením, dochází k úniku moči při kýchnutí, zakašlání nebo tělesné aktivitě, při smíchu

Urgentní - u tohoto typu se jedná o stav, kdy nejsme schopni udržet moč nezávisle na naplnění močového měchýře, tzv. abnormálně aktivní močový měchýř. Nutkání na močení se objevuje velmi často.

Reflexní - tento typ vychází z poruch centrálního nervového systému, nejsme schopni potlačit močení vůlí, objevuje se především v pozdějším věku v souvislosti se stařeckou demencí

Paradoxní - dochází k ní při přeplněném močovém měchýři, ze kterého moč přetéká, způsobuje ji především slabé pánevní dno nebo překážka v měchýři; máme nutkání k častému močení a pociťujeme nedostatečné vyprázdnění.

Psychogenní - objevuje se při stresových zátěžových situacích, nejčastěji u starších osob

Cvičení pro podporu pánevního dna

Důležité je myslet především na naše pánevní dno, které je středobodem celého problému a je důležité pro naši psychiku i pohodu obecně.

Kegelovy cviky
Inkontinenci není dobré podceňovat a svěřit se svému lékaři, který vyhodnotí váš stav a poradí, jak si nejlépe pomoci. Je možné, že vám doporučí cviky na trénink močového měchýře a na posílení pánevního dna, tzv. Kegelovy cviky, které posilují svaly podpírající močový měchýř, a tím napomáhají zmírnění úniku moči. Poslední dobou je ale hodně odborníků, kteří toto cvičení kritizují.

Metoda Ludmily Mojžíšové
Skvělé cviky na pánevní dno nabízí metoda Ludmily Mojžíšové. Její cviky jsou známé především pro podporu při početí, ale jsou výborné i jako pomocník při inkontinenci a znovunavrácení pánevního dna do formy.

Jóga
Další možným pomocníkem je jóga, která propojuje mysl s tělem a pánevní dno je jejím velkým tématem. Více o tomto tématu v rozhovoru s Veronikou Johánkovou.

Metoda 3x3 - Škola pánevního dna
Komplexní přístup ke cvičení pánevního dna jehož autorkou je Renaty Sahani. Tato metoda vnímá cvičení pánevního dna jako celek a propojuje fyzioterapii - psychosomatiku a jógu. Více informací najdete v článku Pánevní dno – drahocenný klenot, který si zaslouží hýčkat.

Vyzkoušejte pomůcky na cvičení pánevního dna

KegelSmart se stane vaším malým osobním trenérem, který vyhodnotí stav vašeho pánevního svalstva a poté nastaví potřebnou úroveň posilování (nabízí celkem 5 úrovní cvičení). Posilovat svalstvo pánevního dna je vhodné pro všechny ženy, ale obzvláště se hodí pro ženy, které potřebují posílit svalstvo po porodu, při menopauze nebo při problémech právě s inkontinencí.

Venušiny kuličky
Jejich použití je jednoduché a přitom efektivní. Jsou velmi tiché a jsou diskrétním pomocníkem při posilování vašeho pánevního svalstva. Více informací najdete v článku Vaginální kuličky - erotická pomůcka? Ano i ne.

Nezapomeňte, že ať už zvolíte jakoukoliv metodu cvičení - s pomůckou nebo bez pomůcky, měla by po cvičení následovat relaxace.

Inkontinenční prádlo pro spokojenější dny

Pro spokojenější a klidnější den bez nehod vám může pomoci inkontinenční prádlo. Je tenké a pohodlné a téměř k nerozeznání od běžného prádla. Je vhodné při slabší inkontinenci nebo jako pojistka k další hygienické pomůcce. Oproti používání jednorázových pomůcek jeho nošením zároveň šetříte životní prostředí.

Pokud vám více vyhovují vložky, doporučujeme vám vyzkoušet jednorázové inkontinenční vložky z bio bavlny nebo látkové vložky.

Zdravější životní styl

Správná životospráva, pohyb a zdravé stravovací návyky vedou ke zlepšení celkových obtíží. Pokud máte nadváhu či obezitu, je tlak na močový měchýř, potažmo pánevní dno větší. Proto se doporučuje snížit hmotnost, pokud s ní máte problém. Snažte se ozdravit vaše pánevní dno, je středobodem celého problému a vrátit mu tak jeho pružnost a plnou funkčnost.
Pečujte o sebe, jak jen je to možné, dopřejte si delší procházky na čerstvém vzduchu. Posilujte pánevní dno a v případě, že chcete s kamarády na túru nebo na jógu a chcete se u toho smát na celé kolo bez nehod, přibalte si inkontinenční prádlo nebo jiné pomůcky, se kterými budete v suchu a pohodlí i při nejradostnějších chvílích.

TIP: Skvělá zpráva!

Pojišťovny přispívají pacientům s inkontinencí od 450 Kč (při mimovolním úniku moči I. stupně) po 1700 Kč (v případě inkontinence III. stupně) měsíčně na hygienické pomůcky. Více na stránkách vzp.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Inkontinence a psychosomatika: tabu, ponížení, obavy z budoucnosti

Naše vzorce a přesvědčení velmi účinně modelují naši každodenní realitu. Pátrat po hlubokých, psychosomatických příčinách potíží, obzvláště pokud běžné postupy a léčba nezabírají, může přinést kýžený posun. Platí to i u tabuizovaných problémů s inkontinencí. Líba Vaňková se věnuje psychosomatice a podporuje ženy na cestě léčení a hledání jejich plného potenciálu. V tomto článku se zamýšlí nad psychosomatickými souvislostmi inkontinence.

Rehabilitační primářka: Inkontinence se dá řešit vhodným cvičením. Samo to nepřejde

Inkontinence sice nebolí, ale mnohé ženy výrazně omezuje v jejich každodenních aktivitách a společenském životě. Pro řadu z nich jsou úniky moči tabu, s kterým se nechtějí svěřit, a mají problém si potíže samy připustit. Co je příčinou inkontinence, jak vzniká a jak udržovat své pánevní dno v dobré kondici, vysvětluje primářka rehabilitace MUDr. Marie Mrvová.