Kousnul mě žralok. Sedla jsem si na sekyru. Co o nás říkají menstruační eufemismy?

Navštívila vás teta z Červené Lhoty? Pro menstruaci existuje nespočet eufemistických pojmenování. Červený kód, rezavé trubky, měsíční zúčtování... Které používáte (a proč) a které vás naopak uráží? Víte, jak menstruaci slangově říkají v jiných zemích? A co o nás a o světě, ve kterém žijeme, používání těchto výrazů vlastně vypovídá?

"Ještě máš problémy?" - "Ano, ale s tebou!"

Menstruace jako důvod k hádkám mezi partnery?
Ilustrační obrázek, zdroj Pexels.com

Menstruaci nazývá pravým jménem málokdo a eufemismy, kterými tuhle část reality opisujeme, v sobě zhusta nesou negativní konotace. Celosvětově by se jich dalo napočítat přes 5000. Menstruace se v zástupných pojmenováních často jeví jako potíž, nepříjemnost, oslabení, zranění, katastrofa. Prostě problém, jako v úvodní větě, kterou jsme si vypůjčili z jedné internetové diskuse na tohle téma. Jedna z diskutujících psala, že když se jí přítel ptá, zda "má ještě problémy", a myslí tím menstruaci, odpovídá mu: "Problémy mám, ale s tebou!" :-)
Je menstruace problém? A proč je takový problém vyslovit slovo menstruace?

Menstruace jako stigma

Proč se o menstruaci bavíme prostřednictvím nejapných či trapných krycích názvů? Nebo jsou vtipné? Je v dnešní době ještě takových eufemismů třeba? ... Spousta otázek, na které můžeme hledat každá odpověď sama u sebe, ale také si na ni odpovídáme jako společnost. Některé menstruační eufemismy jsou úsměvné, faktem ale je, že častěji jsou urážlivé, mají negativní konotace a přispívají k přetrvávajícímu stigmatu kolem tohoto zcela přirozeného tělesného procesu. Švédská značka Intimina, výrobce menstruačních kalíšků a jiných produktů nejintimnější péče o potřeby žen, prostřednictvím krátkého videa vyzývá k tomu, abychom menstruaci vnímali normálněji. A říkali jí prostě menstruace. Spot je součástí kampaně #JustSayPeriod, jejímž cílem je z menstruace dělat normální věc, ne tabu.

Absurditu eufemismů ve videu vystihují lidé vykonávající konkrétní profesi nebo činnost, z jejíhož slovníku se čerpá ve snaze opsat meritum věci. Z úst dekoratéra a malíře pokojů zazní nejčastější britský menstruační eufemismus "Přijeli malíři". Americká teta Florence cituje slovní spojení, které je nejpopulárnější ve Státech: "Tetička Flo je ve městě". Francouzská historička Iris prohlásí „Angličané se vylodili" v narážce na barvu britských uniforem v bitvě u Waterloo... A celkové poselství je zjevné: neděláme si tu komunikaci moc složitou?

Není to jen slovíčkaření

"To, jak používáme (menstruační) eufemismy, ukazuje, jaký odstup máme od vlastního těla," popisuje profesorka gender studies Chris Bobel z University of Massachusetts v Bostonu. "Začíná to už v dětství a uvádí to do pohybu celoživotní vyhýbání se tělu a tělesnu, podporuje to 'tělesnou negramotnost'. Když lidé neznají svá těla a budují si od nich odstup, těžko se mohou stát jejich zdrojem síly a potěšení." Používáním menstruačních eufemismů také podporujeme další generace dívek v neschopnosti otevřeně mluvit o své menstruaci, což může mimo jiné způsobit komplikace a průtahy, když hledají řešení svých případných zdravotních problémů.

Chris Knight, sociální antropolog, upozorňuje, že nestačí jen stará slovíčka nahradit vhodnějšími, korektnějšími. „Pokud máte pocit, že mít menstruaci je problém, jazyk to bude jen reflektovat. Vůbec nevěřím, že jazyková pojmenování dělají věci negativními – pouze odrážejí, že věci jsou skutečně vnímány jako negativní. A systém přesvědčení, ve kterém žijeme, svým nastavením brání ženám prožívat svůj cyklus jako posilující."

Na druhou stranu, jak zdůrazňuje Chris Bobel, musíme mít stále na paměti, že jsou společnosti, komunity a jedinci, pro které je pravé pojmenování věci urážlivé či zahanbující z hlediska jejich víry nebo prožitého traumatu.

"Sedím v jahodách" a jiné kalamity

Z českých menstruačních eufemismů jsme udělali tuhle koláž. Celkový obraz neštěstí/poruchy je zjevný.

Menstruační eufemismy

Co se říká ve světě

Ani seznam zahraničních menstruačních eufemismů není vyčerpávající, ale pro představu kulturních zvláštností jistě postačí. (Objevili jsme ho na Deník.cz a ještě jsme ho rozšířili.)

Německo: jahodový týden, rudá teta, návštěva tety Rózy, rudá armáda, červená vlna, jízda na červené vlně, červený alarm, červený mor.

Francie: kečupový týden, nové Beaujolais dorazilo, sezona jahod, přistání britské armády v kalhotkách, mrkev je uvařená, Niagarské vodopády, technická kontrola.

Itálie: máme hosty, Rudé moře, červený týden, povodně.

Španělsko: rozmrazování steaku, Červená Karkulka, červená sestřenice, červený semafor, upír.

Portugalsko: ženské monstrum, červená, návštěva, dámské zboží, zlomená pánev, červený příliv, na farmě prší.

Dánsko: červená teta, Rudé moře, malíři na schodišti, komunisti v altánku.

Rusko: Rudá armáda, červený žigulík, návštěva z Krasnodaru.

Čína: pravidelná dovolená, smůla, červený čaj, malá červená, Bloody Mary, příbuzní.

Japonsko: krvavý festival, den dívek, příjezd Matthewa Perryho (neplést s hercem, který ztvárnil Chandlera v Přátelích, jde o historickou událost z konce 19. století a komodora amerického námořnictva, který nebyl v tokijském přístavu zrovna vítán).

Anglicky mluvící země: žraločí týden, přijeli malíři, teta Flo je ve městě, surfování na karmínové vlně (Austrálie)

Zdroje: intimina.com, denik.cz, helloclue.com

Inspiraci, jak mluvit o menstruaci i sexu otevřeněji a efektivněji, najdete například v našich článcích:

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Karolína Svobodová o pánevním dnu, pestrosti pohybu a "pekáči buchet" na břiše

"Pekáč buchet nechte raději do trouby," říká fyzioterapeutka se zaměřením na gynekologii a porodnictví o přetěžování břicha nevhodným cvičením. S Karolínou Svobodovou jsme se bavili nejen o návratu do formy po porodu a zkoušce, kterým je pro pánevní dno těhotenství, ale také o vaginální bylinné napářce a bolestivé menstruaci. "Pokud má žena bolestivou menstruaci, měla by se zamyslet nad menstruačními pomůckami," říká fyzioterapeutka.

Menstruační pomůcky v čase: od smotků papyru po kalíšky z lékařského silikonu

Pokrok nezastavíš. Alespoň na poli menstruační hygieny se pokrok nezastavil ani v 21. století. Nejednu ženu překvapí, co vše se dnes nabízí slečnám v rozpuku. Některé maminky náctiletým dcerám nevěří, že jejich spolužačky nosí cosi jménem menstruační kalhotky. A babičky věru neví, co si myslet o comebacku látkových vložek. Je to návrat zpátky na stromy? Přečtěte si, jaká menstruační hygiena je dnes nejvíc v kurzu.

Gynekoložka Kateřina Kneiblová: Volná menstruace mě baví, ženám ji doporučuji

Ženy, které chodí na gynekologii k doktorce Katce Kneiblové, od ní slýchají doporučení praktikovat volnou menstruaci. Proti menstruačním bolestem se jí to osvědčilo a jejím pacientkám také. Kromě toho to může být i pěkná soukromá zábava a výzva. Svou osobní zkušenost s volnou menstruací Katka půvabně popisuje v tomto článku.

Chytrý kalíšek si pomocí apky řekne o vyprázdnění a naučí vás znát svou menstruaci

Je tohle budoucnost menstruace? Chytrý mobil určitě vlastníte a možná i chytré hodinky - brzo budete moct mít i chytrý menstruační kalíšek s biosenzorem. Jeho součástí je aplikátor pro snadné zavedení, UV čisticí kelímek a apka do mobilu, která vám zahlásí nejen potřebu kalíšek vylít, ale také sleduje objem menstruačního krvácení, jeho délku a pravidelnost. "Svému tělu můžete porozumět jako nikdy předtím," říká zakladatelka biotechnologického startupu Emm, který s chytrým kalíškem přichází.

Gynopsychosomatika: Gynekoložka Katka Kneiblová hledá s ženami léčbu "na míru"

O svém projektu Gynopsychosomatika jako prostoru, kde se dají gynekologické problémy řešit nad rámec rychlé prohlídky v ordinaci, nám povídala gynekoložka Kateřina Kneiblová. Ženám na konzultacích pomáhá hlouběji pochopit tu kterou gynekologickou diagnózu a poradit se o alternativních možnostech léčby. Řeč byla i o endometrióze, vlivu neřešených stresů na naše zdraví či praktikování volné menstruace, které mnohým Katčiným pacientkám ulevilo od menstruačních bolestí.