Menstruační pomůcky v čase: od smotků papyru po kalíšky z lékařského silikonu

Pokrok nezastavíš. Alespoň na poli menstruační hygieny se pokrok nezastavil ani v 21. století. Nejednu ženu překvapí, co vše se dnes nabízí slečnám v rozpuku. Některé maminky náctiletým dcerám nevěří, že jejich spolužačky nosí cosi jménem menstruační kalhotky. A babičky věru neví, co si myslet o comebacku látkových vložek. Je to návrat zpátky na stromy? Přečtěte si, jaká menstruační hygiena je dnes nejvíc v kurzu.

Vnímání menstruace prošlo v průběhu historie složitým vývojem. V mnoha kulturách bylo periodické krvácení znepokojivou záhadou, skutečností krajně podezřelou, ne-li přímo projevem zla. Ženy pak byly vnímány jako nečisté, ve "dnech hanby" pak byly vykazovány do menstruačních chýší – a navzdory tomu, že třeba v Nepálu už je tato tradiční praktika desetiletí oficiálně zakázána, ženy do chýší chodí dál. Menstruační tabu není pro lidstvo zdaleka uzavřenou kapitolou... V jiných kulturách byly naopak první měsíčky rituálně oslavovány, menstruující žena byla moudrou autoritou, ke které si chodili ostatní pro radu, a menstruační tekutina se používala i jako léčebný prostředek.

V průběhu času se pak samozřejmě vyvíjely i praktické pomůcky, které ženám menes usnadňovaly.

Pra-tampony "z mechu a kapradí"

Kromě kultur, které praktikovaly volné odtékání krve, ženy odnepaměti řešily, jak menstruační krev zachytit. Jako materiál jim k tomu sloužily mech, kožešiny, traviny a rostlinná vlákna, savé druhy listů, ale třeba i mořské houby, v závislosti na tom, co měla daná kultura k dispozici. Staré Egypťanky si zaváděly do pochvy smotky papyru, staré Řekyně a Římanky si vyráběly tampony z vlny.

Tampony z ovčí vlny
Takhle nějak mohl vypadat pra-tampon... Návod na jeho výrobu najdete na www.weedemandreap.com, berte ho však s nadsázkou, je to aprílový žert na téma 'návrat ke kořenům'. Namísto pořizování vlastní ovečky vám doporučujeme tampony z biobavlny.

Menstruovat ve středověku, který zrovna neholdoval tělesné hygieně a neznal spodní prádlo, asi nebylo úplně jednoduché. Rozdílný přístup k periodě v této době závisel i na výši společenského postavení. Prostým ženám připadalo krvácení do vrstev oblečení naprosto normální.
Z pozdějších dob se dochovala sofistikovanější řešení: tzv. menstruační košile, které měly na boku volné cípy, které se mezi nohama zavazovaly, či "vestavěné" látkové vložky v dlouhých mnohavrstvých sukních. Látkové vložky se začaly více používat díky rozmachu textilní výroby v 17. století. Přepíraly se a používaly opakovaně. S používáním spodního prádla si pak ženy vytvářely různé jiné vkládací pratelné vložky, doma je šily, pletly či háčkovaly.

Vagina se neříká

Až ve 20. století se začaly menstruační pomůcky prodávat v obchodech. Jednorázové vložky přitom vznikly na základě inspirace savými obvazy používanými k ošetřování vojáků v první světové válce. Ale menstruační vložka, jak ji známe dnes, tedy taková, která držela na svém místě bez speciálních upínacích mechanismů, se objevila až v 70. letech 20. století.

Moderní tampony se začaly vyrábět po roce 1920. S novými materiály vznikaly i první menstruační kalíšky (30. léta 20. století), nevýhodou těchto průkopnických udělátek ale bylo, že použitá pryž časem ztvrdla na kámen... Ovšem i kdyby býval zůstal měkký a pružný, tenhle prototyp kalíšku zkrátka předběhl svou dobu. Jak také propagovat a prodávat produkt, o kterém s ohledem na tehdejší prudérní morálku nemohlo být ani napsáno, jak se má správně používat? Bylo nemyslitelné, aby v inzerátech zazněla slova jako „menstruace“ nebo „vagina“...

První prototypy menstručních kalíšků
Menstruační sáček - předchůdce dnešních menstruačních kalíšků.
Další informace najdete v článku Historie menstruačních kalíšků.

První menstruační reklamy a prolamování tabu

Menstruace se ale přece jen postupem doby posouvala ze soukromé sféry domácnosti do sféry veřejné a stávala se ekonomickým produktem. V tisku se začaly objevovat reklamy na menstruační pomůcky, přičemž ale byla menstruace stále prezentována jako něco, za co by se žena měla de facto stydět. Tím ostatně stále byla i v "kultovní" osvětové příručce Děvčátka, na slovíčko, kde jsou dívky typicky nadřazeným tónem nabádány, aby se příchodem měsíčků nechlubily kamarádkám, protože nejde o žádné hrdinství ani senzaci.

Děvčátka, na slovíčko
Kdo by si chtěl zavzpomínat, doporučujeme Knihobot.cz.
Kdo ale hledáte vhodnou knihu pro mladou dívku, mrkněte na Maluna.cz.

Dnes se naopak schopnost o menstruaci otevřeně mluvit za určitý druh hrdinství považuje. Za celé věky jejího tabuizování máme jako společnost také co dohánět.

Moderní alternativy menstruačních pomůcek

Po zlatém věku jednorázových pomůcek a opojení luxusem širokého výběru tamponů, s kterými se lze bezstarostně promenovat v upnutých bílých kalhotách či skákat šipky do bazénu, po opojení z vložek s kouzelnou gelovou absorpční vrstvou, které v reklamách hravě spolky všechnu blankytně modrou tekutinu, přišlo určité vystřízlivění. Chceme pohodlně menstruovat, ale nechceme produkovat tuny odpadu a zatěžovat životní prostředí svými použitými tampony a vložkami. Víc posloucháme své tělo a třeba tampony, které vysušují a odírají poševní sliznici a obsahují dráždivé látky, jsou už citlivějším ženám proti mysli.

Alternativu jednorázových produktů hledá víc a víc žen a výrobci zelenějších pomůcek, často vzešlí ze start-upů ve stylu "ženy ženám", jim nabízejí stále víc možností. Výhodou moderních menstruačních kalíšků, houbiček a kalhotek je, že v sobě kombinují nejen požadavek na udržitelnost, ale jsou zároveň lepší volbou pro zdraví.

Doba kalíšková a kalhotková

Kalíškům, které byly ze své podstaty opakovaného vnitřního použití dříve brány jako skandální, dala moderní doba zelenou. Na počátku 21. století se také začal pro jejich výrobu využívat nový materiál – lékařský silikon. Díky tomu mohly kalíšek bezpečně používat i ženy s alergií na latex.

Značek, z kterých lze vybírat, jsou dnes na trhu desítky. "Když jsem skoro před dvaceti lety začala kalíšky v Česku propagovat, bylo to těžké i mezi kamarádkami. Doba se ale neskutečně posunula! Mnoho žen nemá problém o menstruaci mluvit a kalíšek už se stal běžnou pomůckou, kterou mnohé vyzkoušely a spokojeně používají. Oblíbené jsou tradiční tvary, ale i třeba Merula, která vypadá jako malá baňka," říká Ilona Bittnerová, majitelka obchodu s menstruačními pomůckami Maluna a průkopnice moderní menstruační hygieny v Čechách.

Ilona Bittnerová
Ilona Bittnerová přivezla do Čech v roce 2005 první menstruační kalíšky a v roce 2016 začala pod značkou Meracus vyrábět první české menstruační kalhotky.

Menstruační kalhotky jsou na českém trhu jsou od roku 2016, ale ve světě jsou používány běžně již delší dobu. Oproti klasickým spodním kalhotkám mají v klíně speciální funkční vrstvu, která je savá, ale nepropustná. Přitom na první pohled není poznat, že jde o hygienickou pomůcku. Moderní materiály zajišťují pohodlí, pocit sucha a nepropustnost.

Sehnat se dají i kalhotky "made in Czech republic", například od značky Meracus nebo Snuggs. "Nejprodávanějšími v našem obchodě jsou kalhotky australské značky Love Luna, které se šijí v Indonésii. Poměr cena–výkon je hodně atraktivní a mají velký výběr i v dětských velikostech," popisuje Ilona Bittnerová.

Mezi celosvětově nejpopulárnější značky menstruačních kalhotek patří australská značka Modibodi, jejíž inovativní menstruační prádlo se pyšní použitím merino vlny v savé vrstvě. A tato značka, založená podnikavou maminkou, přišla v roce 2017 s dalším hitem – s patentovanými menstruačními plavkami, které jako revoluční menstruační řešení přivádějí k údivu i lidi pokrokové...
Pokrok nezastavíš.

Zdroje: reflex.cz, theses.cz

Zadravější a udržitelnější menstruační pomůcky

Menstruační kalíšek je vyrobený z lékařského silikonu a zavádí se do pochvy. Výhoda kalíšku je v tom, že má poměrně velký objem. Řadě žen tak stačí ho ráno zavést – a vylít až po návratu z práce domů. Taky životnost kalíšku, která se pohybuje kolem pěti let, je velmi sympatická a v poměru k ceně z něj činí nejeekonomičtější pomůcku.

Menstruační kalhotky jsou nejvhodnější pro mladé dívky, které se s menstruací sžívají. Opakovaně pratelné kalhotky jsou zcela diskrétní, takže při převlékání na tělocvik či při spaní mimo domov holky nemusí prožívat trapné chvilky, že jim někde něco čouhá. Jako pojistku (třeba ke kalíšku) si je chválí ženy s velmi silnou menstruací. Pro všechny, kdo si nepotrpí na "pomůcky dovnitř", jsou božím vynálezem.

Menstruační houba pro intimní hygienu funguje jako tampon, s tím rozdílem, že není na jedno použití. Jedná se o přírodní mořskou houbičku, která se po použití snadno ošetří v lázni s mořskou solí, pak se důkladně usuší a uloží do látkového pytlíčku. Houbičky vyhovují i ženám, které kvůli jizvám po porodu nemohou používat tampony.

Látkové vložky jsou opakovaně použitelná, tedy ekologičtější a i zdravější, alternativa běžných jednorázových vložek. Ideální jsou jako pojistka ke kalíšku nebo menstruační houbě. Jsou velmi pohodlné v šestinedělí.

Jednorázové bio vložky jsou ideální pomůckou, pokud přijde menstruace při akutních zdravotních problémech. Vyrábějí se z bio bavlny, jsou bez parfemace a neobsahují žádné další látky, které by mohly dráždit pokožku.

Jednorázové bio tampony jsou vyrobeny pouze z nebělené certifikované bio bavlny. Do pochvy se z nich neuvolňují žádná vlákna – na rozdíl od běžných tamponů obsahujících viskózu. Pochvu nevysušují a zbytečně nezbavují přirozeného, ochranného zvlhčení.

Redakce blogu Kalíšek.cz
Autorky článku

Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!

Články autorky

Doporučujeme také následující články

Karolína Svobodová o pánevním dnu, pestrosti pohybu a "pekáči buchet" na břiše

"Pekáč buchet nechte raději do trouby," říká fyzioterapeutka se zaměřením na gynekologii a porodnictví o přetěžování břicha nevhodným cvičením. S Karolínou Svobodovou jsme se bavili nejen o návratu do formy po porodu a zkoušce, kterým je pro pánevní dno těhotenství, ale také o vaginální bylinné napářce a bolestivé menstruaci. "Pokud má žena bolestivou menstruaci, měla by se zamyslet nad menstruačními pomůckami," říká fyzioterapeutka.

Gynekoložka Kateřina Kneiblová: Volná menstruace mě baví, ženám ji doporučuji

Ženy, které chodí na gynekologii k doktorce Katce Kneiblové, od ní slýchají doporučení praktikovat volnou menstruaci. Proti menstruačním bolestem se jí to osvědčilo a jejím pacientkám také. Kromě toho to může být i pěkná soukromá zábava a výzva. Svou osobní zkušenost s volnou menstruací Katka půvabně popisuje v tomto článku.

Chytrý kalíšek si pomocí apky řekne o vyprázdnění a naučí vás znát svou menstruaci

Je tohle budoucnost menstruace? Chytrý mobil určitě vlastníte a možná i chytré hodinky - brzo budete moct mít i chytrý menstruační kalíšek s biosenzorem. Jeho součástí je aplikátor pro snadné zavedení, UV čisticí kelímek a apka do mobilu, která vám zahlásí nejen potřebu kalíšek vylít, ale také sleduje objem menstruačního krvácení, jeho délku a pravidelnost. "Svému tělu můžete porozumět jako nikdy předtím," říká zakladatelka biotechnologického startupu Emm, který s chytrým kalíškem přichází.

Kousnul mě žralok. Sedla jsem si na sekyru. Co o nás říkají menstruační eufemismy?

Navštívila vás teta z Červené Lhoty? Pro menstruaci existuje nespočet eufemistických pojmenování. Červený kód, rezavé trubky, měsíční zúčtování... Které používáte (a proč) a které vás naopak uráží? Víte, jak menstruaci slangově říkají v jiných zemích? A co o nás a o světě, ve kterém žijeme, používání těchto výrazů vlastně vypovídá?

Gynopsychosomatika: Gynekoložka Katka Kneiblová hledá s ženami léčbu "na míru"

O svém projektu Gynopsychosomatika jako prostoru, kde se dají gynekologické problémy řešit nad rámec rychlé prohlídky v ordinaci, nám povídala gynekoložka Kateřina Kneiblová. Ženám na konzultacích pomáhá hlouběji pochopit tu kterou gynekologickou diagnózu a poradit se o alternativních možnostech léčby. Řeč byla i o endometrióze, vlivu neřešených stresů na naše zdraví či praktikování volné menstruace, které mnohým Katčiným pacientkám ulevilo od menstruačních bolestí.