Myslíte, že inkontinencí trpí výhradně staří lidé? Pak vás možná překvapí, že ji zažívá 10 % žen mladších 40 let. Ať už je na vině stres, těhotenství, onemocnění nebo stáří, únik moči může pořádně znepříjemnit každodenní život. Lidé se stydí svěřit lékaři, stejně tak používat speciální inkontinenční pomůcky. Přitom pro lehčí stavy je na trhu k dostání pohodlné a hezké spodní prádlo, které je k nerozeznání od klasického.
„Začalo to, když jsem byla v 8. měsíci těhotenství. Stačilo, abych se více zasmála nebo kýchla, a už jsem cítila mezi nohama mokro. Říkala jsem si, že to k těhotenství patří a po porodu to zmizí. Jenže potíže trvaly i potom. Nemohla jsem věřit, že ve svém věku trpím inkontinencí. Vždy jsem si myslela, že to přichází až ve stáří,” říká Veronika (31).
Podobně se cítí celá řada žen a mužů, kteří se ve svém životě s inkontinencí setkají. Více než 40 % z nich navíc nevyhledá lékaře, což je velká chyba. Únik moči může signalizovat vážnější onemocnění, takže vyšetření by se nemělo odkládat. Léčba navíc může úplně nebo z velké části problém vyřešit.
Není vložka jako vložka
„Každý den jsem používala menstruační vložky, ale ty vůbec nefungovaly. Po chvíli to bylo i cítit. Strašně jsem se styděla,” vypráví dále Veronika. „Pak jsem náhodou narazila na speciální inkontinenční kalhotky od Love Luna a konečně jsem zase mohla bez obav vyjít mezi lidi. Problém po čase zmizel, když jsem pravidelně cvičila svaly pánevního dna.”
Přestože použití menstruačních vložek se na první pohled jeví rozumně, stejnou funkci nesplní. Moč je řidší než krev, navíc z těla uniká jednorázově ve větší dávce, kterou běžná vložka nepojme. Zároveň si neumí poradit s nepříjemným zápachem, který se po chvíli objeví. Lidé s únikem moči proto musí sáhnout po čistě inkontinenčních vložkách nebo prádle.
Pokud hledáte opravdu komfortní jednorázové pomůcky, podívejte se na britskou značku Natracare. Kromě klasických vložek a tamponů vyrábí také inkontinenční vložky. Vložky Dry+Light mají dotykovou vrstvu z bio bavlny a uvnitř dvojitou savou vrstvu z celulózy. Jsou jednotlivě balené, snadno tedy můžete mít v kabelce schovanou náhradní "pojistku".
Inkontinenční prádlo k nerozeznání od klasického
Při lehčích obtížích, kdy moč částečně uniká například při smíchu nebo kýchnutí, výborně poslouží speciální prádlo. Je mnohem pohodlnější než vložky a nikam se během pohybu neposouvá, proto nehrozí nehody. Navíc je znovupoužitelné, takže šetří peněženku i životní prostředí. Prádlo má v oblasti mezi nohama několik vrstev. Jedna odvádí moč, další je antibakteriální (a tím protipachová), poslední je savá a nepropustná. Podle typu dokáže pojmout 30–40 ml tekutiny, tedy 6 až 8 čajových lžiček. Pak ho stačí jen přeprat a je znovu připravené k použití. Na českém trhu je inkontinenční prádlo k dostání třeba od značek Love Luna nebo Selenacare. Dámy mohou vybírat z několika střihů (včetně těhotenského), pánové zase slipy nebo boxerky.
Inkontinenční prádlo může být funkční a zároveň velmi nenápadné a pohodlné.
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!