Koupání během menstruace – bez obav a bez tamponu. Díky menstruačním plavkám je to možné. Navíc na trh přicházejí menstruační plavky Modibodi v ještě savějším provedení. Ženy se silnou menstruací, zbystřete, tohle bude gamechanger!
Koupání během menstruace byla vždy výzva. Od roku 2017, kdy průkopnická značka Modibodi přišla s menstruačními plavkami, už ale neplatí, že do vody můžete jen s tamponem či kalíškem.
Jak fungují menstruační plavky
Menstruační plavky fungují jako samostatná pomůcka. Díky funkční vložce v klíně plavek, která je diskrétně tenká, zvládnou absorbovat menstruační krev. Tu ale nepropustí z plavek ven. Můžete se tedy koupat, slunit se na dece a zase koupat bez obav, že by kolem vás – na souši či ve vodě – bylo podezřele červeno.
Menstruační plavky fungují na podobném principu jako menstruační kalhotky: jsou nepropustné, ale prodyšné. Savá vrstva menstruačních plavek je ovšem tenčí a jde o jinou technologii - proto narozdíl od menstruačních kalhotek ve vodě fungují. Oproti kalhotkám plavky rychleji schnou. Krev se z plavek dostane až pod proudem tekoucí vody či při proplachování v umyvadle.
Plavky pro slabou a normální menstruaci
Kromě značky Modibodi přišly se svými menstruačními plavkami postupně i další renomovaní výrobci menstruačního prádla: WUKA, Dorina, Love Luna, Snuggs. Všechny menstruační plavky, které se staly po právu hitem posledních sezon, měly jedno společné: absorpční kapacitu kolem 10 až 15 ml. Jako samostatná pomůcka byly tedy určené pro slabší a normální menstruaci. V případě silné menstruace je třeba takové plavky kombinovat s tamponem či menstruačním kalíškem.
Novinka Modibodi: plavky pro silnou menstruaci
Pokrok ale kráčí stále dál a vězte, že i na geniálním vynálezu v podobě menstruačních plavek, který nespočtu žen zachránil dovolenou u moře a spoustě holek letní soustředění nebo tábor, je pořád co vylepšovat. Proto značka Modibodi přichází s novinkou: menstruačními plavkami s vyšší savostí pro silnou menstruaci.
Oproti menstruačním plavkám, které byly doposud k sehnání, mají více než dvojnásobnou absorpční schopnost: 40 ml. Modibodi toto množství přirovnává k savosti až 8 tamponů (přičemž doposud měly menstruační plavky savost jako 1 až 3 tampony, dle konkrétního výrobce).
Menstruační plavky jsou ideální pro děvčata
Těmi, kdo novinku od Modibodi nejvíce ocení, budou zřejmě slečny. Věková hranice pro nástup první menstruace se stále snižuje, proto čas koupání a menstruaci musí čím dál častěji řešit i desetileté dívky a jejich maminky. Pro děvčata je často představa nějaké menstruační pomůcky zaváděné do pochvy stresující. Navíc běžné tampony vysušují poševní sliznici, způsobují drobné oděrky, a mohou tak nechtěně připravit "podhoubí" pro různé infekce a mykózy.
Menstruační plavky tak dívkám zachrání blbnutí s kamarády u vody. Nyní i těm, které mají silnou menstruaci.
Menstruační plavky a nejčastější mýty
Žádná novinka to nemá na trhu lehké. Lidé, co rádi zkouší nové věci, se snadno nadchnou, ale těm konzervativnějším obvykle trvá, než se odhodlají. Často jim v tom brání i různé polopravdy a mýty, které kolují éterem. Co je a není pravda, pokud jde o menstruační plavky?
Mýtus: Menstruační plavky jsou jen na opalování, ne na koupání.
- OMYL! Menstruační plavky jsou určené do vody, na koupání, plavání a jiné vodní radovánky. Byly vyvinuty tak, aby fungovaly jako nepropustná pomůcka právě ve vodě. Opalovat se v nich ale samozřejmě také můžete :-)
Mýtus: Menstruační plavky fungují jako skafandr. Když vylezu z vody, budu suchá.
- Ani tohle NENÍ PRAVDA. Vnější materiál menstruačních plavek má sice vodoodpudivou úpravu pro ještě spolehlivější efekt, ale plavky se každopádně namočí a vy také. Nefungují jako skafandr, fungují tak, aby krev zůstala, kde má, a neprosakovala na svrchní stranu plavek ani do okolní vody.
Mýtus: V menstruačních plavkách je větší riziko, že chytnu nějakou infekci z vody.
- TAK TO NENÍ. O ochranu proti infekci se stará přirozená poševní mikroflóra. Tj. pokud je přirozená obranyschopnost narušena, je žena náchylnější k vaginální infekci. Proto je dobré koupat se jen v čistých vodách. Menstruační pomůcky chrání před únikem menstruační krve, nikoli před nákazou ze sinicemi promořeného rybníka... Častý je názor, že ochranu před infekcí z vody poskytne zavedený tampon. Tampon ale absorbuje kapaliny i s mikroorganismy, proto je důležité ho ihned po koupání vyměnit a nespoléhat v "ochrannou" moc, kterou nemá.
Mýtus: Na co menstruační plavky, když se mohu jít koupat v menstruačních kalhotkách.
- ŠPATNÝ NÁPAD! Menstruační kalhotky nejsou "stavěné" na plavání a koupání ve vodě. Ve chvíli, kdy je namočíte, krev se z nich "vypere" do vody. To je právě rozdíl mezi nimi a menstruačními plavkami. Z menstruačních plavek (při správném použití) krev neuniká.
Mýtus: Koupat se v době menstruace je proti přírodě, tak na co menstruační plavky...
- PROTI PŘÍRODĚ TO NENÍ, ale každý po tom netouží. Pokud nemáte chuť se během svých dnů koupat ani v moři, ani v řece, ani v bazénu, nedělejte to. Menstruace je dobré tréninkové pole na to, poslouchat své tělo. Dejte na to, jak to cítíte. Pokud máte chuť plavat a jen si nejste jistá, co si o koupání během menstruace myslet, přečtěte si článek Plavání během menstruace.
Nejsou plavky jako plavky...
Na trhu se dnes dají koupit i silikonové plavky. Slouží jako nepropustná (a neprodyšná) pojistka k menstruačnímu kalíšku či tamponu. Na rozdíl od menstruačních plavek nemají absorpční vrstvu, proto nemohou sloužit jako samostatná pomůcka.
Mnoho článků na tomto blogu vzniká spoluprací několika žen. Také otázky pro rozhovory připravujeme společně. Z toho důvodu vznikl tento "profil". Možná právě pod ním najdete ty nejzajímavější články, protože když ženy spolupracují, vznikají ty nejlepší věci!